Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2018, 11:07

Bratislava je 80. najlepším mestom na život, životná úroveň rastie rekordným tempom

Vyplýva to z najnovšieho rebríčka pre rok 2018, ktorý zostavila spoločnosť Mercer na základe prieskumu 231 miest.

Bratislava je 80. najlepším mestom na život, životná úroveň rastie rekordným tempom
Zdroj: archív HN Pavol Funtál

Na prvom mieste rebríčka sa umiestnila už deviaty rok po sebe rakúska Viedeň. Z metropol strednej a východnej Európy sa najvyššie umiestnila Praha. 

Viedeň s 1,8 miliónmi obyvateľov je cenená hlavne pre živú kultúrnu scénu, komplexnú zdravotnú starostlivosť a prijateľné náklady na bývanie. Po rakúskom hlavnom meste nasledujú Zürich, Auckland a Mníchov.

Pri zostavovaní rebríčka konzultačná spoločnosť Mercer vychádza z desiatok kritérií - hodnotí napríklad politickú stabilitu, úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminalitu, možnosti rekreácie alebo kvalitu dopravy v danej lokalite.

Vancouver na piatom mieste ponúka najlepšiu kvalitu života v Severnej Amerike. Jednotkou v Ázii je 25. Singapur a v Latinskej Amerike 77. uruguajská metropola Montevideo. Na africkom kontinente kraľuje na 89. mieste juhoafrické mesto Durban.

Na obrázku nižšie je rebríček top päť krajín najlepších na život podľa regiónu:

Zdroj: Mercer

​Na poslednom mieste je už desať rokov iracká metropola Bagdad, o dve miesta nad ním jemenské hlavné mesto Saná, o šesť priečok lepšie je sýrska metropola Damask.

V Bratislave životná úroveň rapídne stúpla

Bratislava skončila vlani na 83. mieste. Medziročne si teda polepšila o tri priečky.

Najvyššie zvýšenie životnej úrovne za posledných 20 rokov boli zaznamenané v krajinách strednej a východnej Európy. Na prvej priečke s 21,5-percentným zvýšením životnej úrovne za posledné dekády je 159. Sarajevo. Druhá je 80. Bratislava, ktorá zaznamenala 19,1-percentný nárast životnej úrovne.

"Vďaka rastu životnej úrovne, konkurencieschopného trhu práce a dostupnosti talentov začalo mnoho z týchto miest priťahovať nadnárodné spoločnosti," uviedla Martine Ferlandová, prezidentka spoločnosti pre oblasť Európy a Tichomorie.

Zdroj: Mercer

​Na obrázku nižšie je uvedený percentuálny rast životnej úrovne za posledné dekády:

Zdroj: Mercer

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.