Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2018, 00:00

Železnice chcú, aby ich ľudia pracovali viac

Súčasné odmeňovanie je podľa ZSSK nespravodlivé. Zamestnancov chcú vyťažiť viac s finančnou motiváciou.

Železnice chcú, aby ich ľudia pracovali viac
Zdroj: TASR/AP

Kým jeden nechce preložiť krížom slamy navyše, druhý podá dvakrát väčší výkon, a to za rovnaký plat. Aj taká je realita zamestnancov národného železničného dopravcu. Železničná spoločnosť Slovensko preto avizuje zmeny vo finančnej motivácii svojich zamestnancov. Chce tak zvýšiť produktivitu práce, aby firma fungovala lepšie a efektívnejšie nakladala s financiami. „Keď sa zlepšíme interne, budeme schopní ponúknuť našim zákazníkom lepšiu službu,“ približuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko zodpovedný za stratégiu a transformáciu spoločnosti.


Viac kilometrov, viac peňazí
Podľa Železníc je systém „každému rovnako“ nespravodlivý. Prakticky demotivuje zamestnanca, ktorý chce pracovať viac, pretože má rovnaký plat. Zamestnancom sa totiž zvyšoval plat tarifne a podľa odpracovaných rokov. Podľa novej schémy by si tak mohli prilepšiť pracovníci, ktorí napríklad odjazdia viac kilometrov.


Príkladom môže byť rušňovodič, ktorý dostáva svoju odmenu za prácu podľa času v nej strávenej. Keď odpracuje osem hodín denne, dostane plat bez ohľadu na to, či z toho času riadil vlak tri alebo viac hodín. „Tí najvýkonnejší zamestnanci, ktorí majú najvyššie vzdelanie, sú pre našu firmu najhodnotnejší,“ vysvetľuje Horný. Podľa neho ta

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.