Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2018, 00:00

Stratové železnice chcú vyrovnaný rozpočet

Národný dopravca hlási pozitívne ekonomické výsledky. Dlh ZSSK rastie čoraz pomalšie, záujem cestujúcich stúpa.

Arpád Érsek
Zdroj: TASR/M. Svítok

Vlaky sú v kurze. Železničná spoločnosť Slovensko sa za rok 2017 chváli viac ako 10-percentným nárastom cestujúcich. V porovnaní s obdobím pred zavedením bezplatnej prepravy pre študentov a dôchodcov, keď vlak využilo 47 miliónov cestujúcich ročne, ide o dvojnásobný nárast.

Transformácia železníc
Železničná spoločnosť považuje vzrastajúci záujem o ich služby za začiatok procesu ich transformácie. „Na základe predbežných a neauditovaných výsledkov hospodárenia očakáva ZSSK v porovnaní s minulým rokom až o 20 percent lepší hospodársky výsledok. Ten by sa mal pohybovať na úrovni straty štyroch miliónov eur. Rok 2016 ZSSK uzatvorila so stratou 5,2 milióna eur,“ informoval hovorca železníc Tomáš Kováč. Štátny podnik vykazuje podľa neho straty aj preto, že musí z vlastných zdrojov modernizovať zanedbanú techniku. Situácia by sa mala čoskoro zmeniť. „Hospodárenie spoločnosti sa vyvíja podľa našich strednodobých pl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.