Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2018, 00:00

Chudobných ľudí je na Slovensku menej ako vo Švédsku

Dáta Eurostatu hovoria v náš prospech len zdanlivo.

Chudobných ľudí je na Slovensku menej ako vo Švédsku
Zdroj: Reuters

To, že Slováci pracujú a napriek tomu žijú v chudobe, je podľa Eurostatu mýtus. Najnovšie dáta totiž ukazujú, že iba o niečo viac ako šesť percent pracujúcich je u nás v riziku chudoby. Toto číslo je nielen pod priemerom celej Európskej únie, ale predbehli sme aj krajiny ako Nemecko, Francúzsko či dokonca Švédsko. Odborníci však varujú, že tento údaj je skreslený a síce u nás mzdy v poslednom období rastú rekordným tempom, celkové výdavky domácností rastú ešte rýchlejšie.


Polovica Slovákov nemá na dovolenku
V štatistike najhoršie dopadlo Rumunsko, za ním sa s veľkým odstupom umiestnilo Grécko. Na Slovensku je chudobných zamestnancov napríklad dvakrát menej ako v Španielsku, a to aj napriek tomu, že priemerný plat v tejto krajine dosahuje viac ako dvojnásobok toho nášho. Podľa odborníkov možno hľadať háčik celej štatistiky v tomto údaji. Za hranicou chudoby sa totiž nachádzajú podľa definície všetci tí, čo zarábajú menej ako 60 percent mediánu príjmov krajiny. „V Nemecku, Španielsku či dokonca Švédsku sú oveľa vyššie mzdy ako na Slovensku, a preto aj medián je v týchto krajinách vyšší, a tým pádom i hranica chudoby je oveľa vyššia,“ ozrejmil predseda občianskeho združenia Pracujúca chudoba Milan Kuruc. Tak sa môže zda

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.