Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2018, 14:39

Subdodávateľ pre automobilky chce v Prievidzi zamestnať ďalších 400 až 500 ľudí

Firma momentálne zamestnáva okolo 600 ľudí.

Subdodávateľ pre automobilky chce v Prievidzi zamestnať ďalších 400 až 500 ľudí
Zdroj: HN/Alžbeta Pňačeková

Prievidzský subdodávateľ pre automobilový priemysel, spoločnosť Brose dokončí druhú fázu svojho strategického závodu v auguste tohto roka. Firma v Prievidzi v súčasnosti zamestnáva okolo 600 ľudí, v rámci aktuálnej investície by mala vytvoriť ďalšie stovky pracovných miest. Informoval o tom v utorok na brífingu konateľ prievidzskej spoločnosti Axel Mallener.

"Druhú fázu závodu sme začali stavať minulý rok v zime, s výstavbou budeme končiť tento rok v auguste. Pôjde tiež o halu, ale bude tu aj vývoj, budú tu prototypy, testingové plochy, 3D meranie, kompetentné a kvalifikované činnosti," dodal Mallener.

Závod sa rozprestiera v rámci prvej fázy na ploche 19 tisícmetrov štvorcových, pričom ide o výrobu. Druhá fáza bude mať približne rovnakú plochu. "Zameria sa viac na vývoj a testing, bude mať trošku menej ľudí, ale máme potenciál zamestnať 400 až 500 ľudí," načrtol.

V rámci prvej fázy závodu zamestnáva subdodávateľ pre automobilový priemysel 80 percent ľudí vo výrobe-montáži, pre druhú fázu počíta so zamestnaním 40 až 50 percent kvalifikovanej pracovnej sily, aj prostredníctvom duálneho vzdelávania. Pôjde pritom o zamestnancov pre meranie, testovanie a prototypy, zvyšná časť ľudí bude pracovať vo výrobe.

"Na získavanie zamestnancov využívame viacero paralelných projektov, veľmi úzko spolupracujeme s univerzitami v Bratislave, Žiline či Košiciach. Tiež sme zapojení do duálneho vzdelávania, pričom prostredníctvom neho by sme mali získať medzi 30 až 40 kvalifikovaných pracovníkov za rok. Snažíme sa tiež získavať ľudí z Bratislavy, Nemecka a ďalších krajín Európy," priblížil Mallener.

Do prvej fázy závodu podľa neho investovala spoločnosť Brose 50 miliónov eur. To isté platí aj pre druhú fázu, pričom polovica sumy pôjde na halu a polovica na techniku.

Firma sa snaží docieliť aj zlepšenie infraštruktúry v regióne, v pláne má pomoc i v sociálnej oblasti. Jej činnosť podporila aj vláda stimulmi. Do budúcna sa plánuje ešte rozšíriť, vybudovať chce aj tretiu fázu svojho závodu v Prievidzi.

Brose Prievidza, s.r.o., vznikla v marci 2015 a jej jediným spoločníkom je nemecká skupina Brose International GmbH Coburg. Skupina Brose má zastúpenie v Európe, Ázii, Amerike a Afrike.

Jej produkcia sa zameriava na výrobu mechatronických komponentov a systémov pre automobilový priemysel. Svoju produkciu dodáva približne 80 značkám automobilov, viac než 40 dodávateľom elektrických motorov a mechatronických systémov pre dvere automobilov, zadné výklopné dvere a sedadlá. Zamestnáva takmer 25 tisíc pracovníkov.

Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti v okrese Prievidza dosiahla podľa posledných dostupných údajov vo februári tohto roka 5,06 percenta. Je dlhodobo najvyššou spomedzi všetkých okresov v Trenčianskom kraji.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.