Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2018, 19:00

Rebríček stability ekonomiky: Slovensko sa prepadá, predbehlo nás aj Maďarsko

Slovensko sa podľa výskumu Allianz Euro Monitor v oblasti stability a zdravia ekonomiky medziročne prepadlo o sedem priečok.

Rebríček stability ekonomiky: Slovensko sa prepadá, predbehlo nás aj Maďarsko
Zdroj: Reuters

Slovensko sa v rebríčku stability ekonomiky medzi európskou dvadsaťosmičkou umiestnilo na 16. mieste. Medziročne si výrazne pohoršilo, keď vlani skončilo na deviatom mieste. V roku 2012 sa dokonca umiestnilo na piatom mieste.

Vyplýva to z tohtoročného výskumu Allianz Euro Monitor, ktorý každoročne hodnotí stabilitu a zdravie ekonomík eurozóny na základe dvadsiatich ukazovateľoch v štyroch hlavných oblastiach. Medzi hlavné oblasti patria rozpočtová udržateľnosť, konkurencieschopnosť, zamestnanosť a produktivita a v neposlednom rade zahraničný dlh.  

​Výskum zaznamenal nedostatky Slovenska predovšetkým v troch oblastiach. Prvou je medzinárodná investičná pozícia, pomer dlhu k HDP domácností a 
pomer dlhu k HDP nefinančných spoločností. 

Slovensko zaostalo aj vrámci zoskupenia V4. V ňom sa najlepšie umiestnila Česká republika, ktorá s ratingom 8,2 rebríček vyhrala. Poľsko sa umiestnilo na štvrtej priečke s ratingom 7,7. Po ňom na 13. mieste Maďarsko s ratingom 6,9. Slovensko sa umiestnilo na 16. mieste s ratingom 6,9. 

Z výskumu vyplýva, že ekonomického hľadiska je eurozóna v dobrej kondícií. Svoj rating si v roku 2017 zlepšilo 15 európskych krajín v porovnaní s rokom predchádzajúcim. Vo väčšine krajín je lepší deficit verejných rozpočtov a miera vládneho dlhu, rovnako tak ako miera nezamestnanosti, rast zamestnanosti a produktivita práce.

"Eurozóna je viac odolná voči krízam a je celkovo stabilnejšia, ako tomu bolo v roku 2007," upozornil hlavní ekonom Allianz Michael Heise. Celkové zlepšenie nie je spôsobené iba nedávnym hospodárskym vzostupom, ale predovšetkým štrukturálnymi reformami na trhu práce a produktmi v krízových situáciách.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.