Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.03.2018, 00:00

Riečny biznis s rudou u nás rekordne rástol

Po riekach sa dá pritom prepraviť viac nákladu za nižšiu cenu.

Dunaj
Zdroj: Ilustračná snímka: TASR

Viac ako 1,5 milióna ton ročne. Taký je objem prepravovaného tovaru z prístavov v Bratislave a Komárne. Slovenská plavba a prístavy tak vlani zamestnala svoju vlastnú flotilu o 40 percent viac ako pred štyrmi rokmi. Lodná nákladná doprava je však podľa odborníkov napriek zlepšujúcim sa výsledkom z hľadiska podielu na preprave nákladu len okrajová.


Žiadny priestor na rast
„Objem prepravovaného tovaru sa v posledných rokoch pravidelne zvyšuje,“ tvrdí Jaroslav Michalco, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovenská plavba a prístavy. Podľa počtu ton to však až také pravidelné nie je. Kým v roku 2015 firma prepravila 1,46 milióna ton, predvlani to bolo o 10-tisíc ton menej. Vlani to zasa bolo 1,58 milióna ton. Podľa Ondreja Mateja z neštátneho Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo bol nárast spôsobený predovšetkým zvýšenou prekládkou železnej rudy zo železnice, ktorá sa prepravuje z Ukrajiny predovšetkým do oceliarne v rakúskom Linzi. Napriek tomu si však myslí, že preprava loďou je v rámci Slovenska marginálna. „Z hľadiska b

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.