Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2018, 00:00

Developerom hrozia povinné nájomné byty

Slováci vlastníctvom nehnuteľností v rámci EÚ vynikajú, brzdí to mobilitu za prácou.

Developerom hrozia povinné nájomné byty
Zdroj: Pavol Funtál

Až štyritisíc eur. Toľko budú môcť Slováci od mája dostať od štátu, ak sa presťahujú za prácou. Týmto krokom chcelo ministerstvo práce podporiť pracovnú mobilitu, má to však háčik. Ako upozorňuje Národný program reforiem na tento rok, prekážkou môže byť nedostatok nájomného bývania, čo spôsobuje, že prípadní zamestnanci sa nemajú kde ubytovať. Vláda chce tento problém riešiť a dokument spomína aj nové regulácie pre developerov.

Povinné nájomné byty
Program reforiem, ktorý vypracovalo ministerstvo financií a ktorý sa zasiela na schválenie Európskej komisii, navrhuje ako možné riešenie zavedenie povinného podielu nájomných bytov v nových developerských projektoch. Išlo by o päť až desať percent z celkového počtu a nájom by určovalo mesto v závislosti od priemernej mzdy. Dokument upozorňuje, že tento postup je v zahraničí rozšírený. V Londýne napríklad musí byť nájomných bytov až 35 percent. Analytik INESS M

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.