Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.04.2018, 16:42

Slováci sa musia báť o svoje miesta, stroje a roboty ich ohrozujú najviac z vyspelého sveta

Automatizácia môže ohroziť na Slovensku viac ako tretinu pracovných miest.

Slováci sa musia báť o svoje miesta, stroje a roboty ich ohrozujú najviac z vyspelého sveta
Zdroj: Peter Mayer

V rozvinutých ekonomikách je 66 miliónov pracovných mieste alebo 1 pracovné miesto zo 6 vysoko ohrozené automatizáciou, uvádza sa v správe Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zverejnenej v utorok (3.4.). Slovensko je v rámci OECD krajinou, kde najviac hrozí strata pracovných miest v dôsledku automatizácie.

Podľa OECD v prípade 14 percent pracovných miest existuje 70 percentná pravdepodobnosť automatizácie. Navyše v prípade ďalších 32 percent pracovných miest je veľmi pravdepodobná (50- 70 percent) výrazná zmena spôsobu vykonávania práce, týkajúca sa podielu robotizácie a zmeny kvalifikácie.

Medzi jednotlivými krajinami OECD existujú výrazné rozdiely. Zatiaľ čo na Slovensku môže byť ľahko automatizovaných až 33 percent pracovných miest, v Nórsku len 6 percent.

Vo všeobecnosti sú ťažšie automatizáciou nahraditeľné pracovné miesta v anglosaských a severských krajinách a Holandsku než v štátoch východnej a južnej Európy, alebo v Nemecku, Čile a Japonsku.

Automatizácia najviac ohrozuje miesta vo výrobnom sektore a poľnohospodárstve. Výrazne automatizovateľné sú však podľa OECD aj niektoré služby.

Najväčšiemu riziku straty zamestnania v dôsledku automatizácie sú vystavení ľudia s nízkou kvalifikáciou a mladí ľudia.

Na Slovensku existuje 62 percentná pravdepodobnosť, že jedno pracovné miesto bude zautomatizované a zrušené. To je najvyššia pravdepodobnosť spomedzi 32 krajín OECD. Za Slovenskom nasledujú Litva a Grécko (po 57 percent), Turecko a Čile (po 55 percent).

Priemer OECD je na úrovni 48 percent. Najmenej sú ohrození zamestnanci na Novom Zélande, kde táto pravdepodobnosť je 39 percent, nasledujú Nórsko a Fínsko (po 40 percent) a USA (41 percent). Na porovnanie, v Rakúsku to je 49 percent a v Nemecku 54 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.