Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2018, 11:11

Stále viac domácností si dokáže na Slovensku sporiť, vplýva to pozitívne na ekonomiku

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva skoro pätina domácností.

Stále viac domácností si dokáže na Slovensku sporiť, vplýva to pozitívne na ekonomiku
Zdroj: Dreamstime

Priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky, či pokles nezamestnanosti by sa mohol v tomto roku prejaviť aj v peňaženkách Slovákov. Pätina domácností totiž očakáva zlepšenie svojej finančnej situácie a zároveň si 40 percent Slovákov myslí, že budú schopní sporiť. Vyplýva to z najnovšej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe výsledkov Spotrebiteľského barometra I., ktorý zverejnil Štatistický úrad SR.

Na začiatku tohto roka najväčšia skupina ľudí očakávala, že ekonomická situácia v krajine zostane počas tohto roka rovnaká ako doteraz. Zhoršenie ekonomiky predpokladalo 25 percent ľudí a zlepšenie ekonomiky 18 percent respondentov.

"Čo sa týka trhu práce, tak Slováci sú väčší optimisti. Mieru nezamestnanosti na rovnakej úrovni očakáva až 38 percent našincov a o niečo nižšie percento odhaduje, že nezamestnanosť bude tento rok klesať. Nárast nezamestnanosti predpokladá iba 18 percent Slovákov," priblížila analytička Poštovej banky Lucia Dovalová.

Zlepšenie svojej finančnej situácie v tomto roku očakáva 19 percent domácností. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi podiel týchto optimisticky naladených ľudí mierne vzrástol.

Slováci očakávajú, že sa im v tomto roku podarí usporiť aj financie. Očakáva to 40 percent domácností. "To je pozitívom pre ekonomiku, pretože práve úspory ľudia používajú na kúpu finančne náročnejších tovarov," vysvetlila Dovalová. Rekonštruovať svoje bývanie alebo uskutočniť väčšie nákupy plánuje v tomto roku zhruba každá šiesta domácnosť.

Pozitívne sa v úvode roka vyvíjala aj situácia týkajúca sa finančných možností slovenských rodín. "Pribudlo tých, ktorí sporia, a naopak, ubudlo tých, ktorí žijú od výplaty k výplate. Podiel domácností, ktoré žijú na dlh, alebo vyberajú svoje úspory, oproti predchádzajúcim mesiacom mierne klesol na úroveň 16 percent," doplnila Dovalová. Kým vlani na začiatku roka si dokázalo sporiť 47 percent domácností, na začiatku tohto roka to bolo 49 percent.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.