Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.04.2018, 00:00

Vláda sľúbila slovenské aerolínie, hrozia však problémy. Aké sú prekážky?

Vláda má zriadenie slovenských aerolínií medzi svojimi prioritami. Zatiaľ sa neponáhľa.

Vláda sľúbila slovenské aerolínie, hrozia však problémy. Aké sú prekážky?
Zdroj: Archív HN

Napriek množstvu politických sľubov je Slovensko stále bez vlastného leteckého dopravcu. Slovenské aerolínie zanikli ešte v roku 2007, keď ich kompletne pohltili rakúske Austrian Airlines. Naša prvá letecká spoločnosť vznikla ešte v roku 1995, jej prvé lietadlo pristálo v Moskve v roku 1998. V rovnakom roku začali lietať do Grécka, Turecka či Španielska. Pre nízku rentabilitu sa štát akciovky začal postupne zbavovať. Jej nástupcom bola spoločnosť Slovak Airlines, ktorá skrachovala len rok po svojom vzniku v roku 2011.

Rozhodne sa tento rok

S myšlienkou založiť ďalšiu štátom dotovanú leteckú spoločnosť sa pohrával aj tretí Ficov a dnes zrekonštruovaný Pellegriniho kabinet. „Vláda pripraví podmienky pre zriadenie národného leteckého dopravcu, čím sa zabezpečí pravidelné letecké spojenie Slovenska s najvýznamnejšími leteckými uzlami v Európe a hlavného mesta s regionálnymi letiskami,“ píše sa v programovom vyhlásení vlády. Koaliční lídri však doteraz hovorili výlučne o spojení Bratislavy s Košicami. Min

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.