Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2018, 00:00

Len jeden vlak. Záujem o náš prístav klesol

O železničnú trasu do bratislavského prístavu Čína stratila záujem.

Len jeden vlak. Záujem o náš prístav klesol
Zdroj: TASR

Prvý a posledný. Presne tak sa dá označiť príchod nákladného vlaku z čínskeho Dalianu do Bratislavy. Okrem jedného k nám už totiž nezavítali žiadne. Frekvencia ich príchodov pritom mala byť dvakrát týždenne.


Nevydarená skúška
Ešte pred polrokom vítala delegácia na čele s ministrom dopravy Árpádom Érsekom prvý vlak z Číny s tým, že ich objem bude narastať a v tomto roku ich príde na Slovensko ďalších 500. „Bol to zatiaľ jediný čínsky vlak, ktorý končil u nás,“ tvrdí pre HN hovorkyňa spoločnosti Slovenské plavby a prístavy Helena Tomková. Rezort dopravy po polroku vysvetľuje, že išlo len o test. „Skúšobný vlak Dalian – Bratislava v novembri minulého roka mal zásadný význam na presvedčenie čínskych operátorov ucelených vlakov, že trasa cez Slovensko do Európy je bezproblémová a vysoko konkurenčná trasám cez Poľsko,“ uvádza hovorkyňa rezortu dopravy Karolína Ducká.


Podľa Ondreja Mateja z nezávislého Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo išlo le

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.