Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.04.2018, 11:38

Silný domáci dopyt zmiernil prebytok zahraničného obchodu

Zmierňovanie prebytkov by mohlo byť miernejšie, čiastočne by mohlo byť kompenzované silnejšími vývozmi.

Silný domáci dopyt zmiernil prebytok zahraničného obchodu
Zdroj: HN/Peter Mayer

Zahraničný obchod SR vo februári neprekvapil, jeho prebytok sa stále medziročne zmierňuje. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a. s., v komentári k výsledkom zahraničného obchodu za február 2018.

"Obrat v zahraničnom obchode zásadnejšie neprekvapil. Dynamika medziročného rastu sa v súlade s očakávaniami spomalila na oboch stranách bilancie, najmä v dôsledku bázického efektu. Podľa prepočtov Štatistického úradu (ŠÚ) SR si po očistení o sezónne faktory v porovnaní s januárom mierne polepšili ako vývozy, tak aj dovozy a potvrdili očakávania postupného oživovania rastu priemyslu s reštartom automobilového priemyslu," priblížil.

Silný domáci dopyt, najmä dovoz technológií pre nový závod na výrobu áut, ale neskôr aj vyššie priemyselné dodávky pred samotným štartom produkcie, by podľa Koršňáka mali počas väčšiny roka opäť tlačiť na dovozy.

"Zmierňovanie prebytkov by však už predsa len mohlo byť miernejšie, keďže by mohlo byť čiastočne kompenzované silnejšími vývozmi. Tie by sa mali viesť na vlne pokračujúceho cyklického oživenia v Európe, z ktorého by už mal aj v úvode roka konečne ťažiť aj domáci (už etablovaný) automobilový priemysel (VW – modernizácia VW Touareg a nový model Audi Q8)," myslí si analytik.

"V druhej polovici roka, najmä v jeho závere, a predovšetkým v budúcom roku, by sa prebytky zahraničného obchodu mali začať opäť významnejšie rozširovať, a to najmä pod vplyvom prechodu štvrtej automobilky v krajine (Jaguar Land Rover) z investičnej do produkčnej fázy," dodal Koršňák.

"Celkovo fundamenty zahraničného obchodu ostávajú priaznivé. Príspevok zahraničného obchodu k rastu ekonomiky by sa mal zvýrazniť v tomto roku, podporený dopytom zo strany našich európskych partnerov. Ku koncu roka 2018 by tiež už mala byť spustená výroba v novej automobilke pri Nitre, čo by malo prispieť k rastu vývozov. Náš odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku ostáva na úrovni 3,9 percenta," doplnila Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne.

ŠÚ SR informoval, že vo februári 2018 dosiahol celkový vývoz tovaru zo SR hodnotu 6,249 miliardy eur, pri medziročnom raste o 4,9 percenta.

Celkový dovoz tovaru do SR sa zvýšil o 7,9 percenta na 6,109 miliardy eur. Saldo zahraničného obchodu bolo aktívne v hodnote 140,8 milióna eur, teda bolo o 151,6 milióna eur nižšie ako za rovnaké obdobie minulého roku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.