Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.04.2018, 00:00

Cargo sa vyhýba kúpe rušňov, prenajme si ich

Štátny dopravca si chce novými lokomotívami udržať konkurencieschopnosť. Analytik považuje postup spoločnosti za nezmyselný.

Nové rušne nebude mať len osobný železničný dopravca. Nákladná prepravná spoločnosť Cargo vyhlásila verejnú súťaž na obnovu časti jej zastaraného vozového parku. Nové rušne si nechce kupovať, ale desať rokov prenajímať. Hodnota zákazky dosahuje necelých 59 miliónov eur bez DPH.

Odsúvaný problém
„Obnova parku spoločnosti v porovnaní s okolitými krajinami dlhodobo absentuje, čo výrazne oslabuje konkurenčnú schopnosť ZSSK CARGO na trhu a posúva ho do pozície dopravcov realizujúcich len lokálne výkony v rámci Slovenska,“ tvrdí generálny riaditeľ spoločnosti Martin Vozár.

Štátny dopravca má záujem o desať viacsystémových rušňov, ktoré zvládnu prechod viacerými trakčnými napäťovými systémami. Takýchto rušňov má v súčasnosti len 23, čo predstavuje desať percent všetkých elektricky hnaných vozidiel spoločnosti Cargo. „Zároveň tiež platí, že nie všetky sú dostatočne spoľahlivé či hospodárne na poskytovanie služieb v cezhraničnom styku,“ priblížil dopravca. Rušne sú totiž staré v priemere 29 až 36 rokov.


Stav vozidlového parku už dlhšie nevyhovuje zmenám na prepravnom trhu. Náklad si totiž spoločnosti už tak často neodovzdávajú na štátnych hraniciach. Namiesto

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.