Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.04.2018, 00:00

Ponuka bytov klesá. Budú sa zdražovať

Odborníci tvrdia, že zdražovanie nehnuteľností na Slovensku sa nekončí.

Ponuka bytov klesá. Budú sa zdražovať
Zdroj: Pavol Funtál

Prepad celkovej ponuky. Takto za prvý tohtoročný kvartál hodnotia situáciu na realitnom trhu analytici. Dopyt je stále vysoký, a preto upozorňujú, že bývanie v hlavnom meste môže naraziť na slabú ponuku, čo spôsobí opätovný cenový rast.


Zdražovanie až do šesť percent
Za prvé tri mesiace klesla ponuka nehnuteľností v Bratislave o desať percent. Vyplýva to zo správy Bencont Investments, ktorá sa zaoberá analýzami realitného trhu. Koncom minulého roka totiž bolo pôvodne v hlavnom meste takmer štyritisíc voľných bytov v novostavbách, no na konci marca už len 3 646 v rámci 125 rezidenčných projektov. Ponuka klesá aj napriek tomu, že výstavba nového bývania je najmä v Bratislave v plnom prúde. Podľa analýzy je dôvodom menšej ponuky neutíchajúci dopyt po nehnuteľnostiach. „Pokiaľ sa v Bratislave neobnoví ponuka bytov v podobe nových developerských projektov, tak môžeme očakávať ďalší cenový rast,“ približuje hlavný analytik Bencont Investments Matúš Jančura. Nepredpokladá však, že by zdražovanie mohlo byť vyššie ako šesť percent medziročne.


Dlhodobé znižovanie počtu realít určených na bývanie v Bratislave vidí aj portál Nehnuteľnosti.sk. „Na druhej strane, aj keď sa zmenšuje ponuka, existuje predpoklad, že záujem o nákup sa bude znižovať,“ hovorí pre HN

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.