Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Z krachujúcej firmy sa stal partner železníc. Nenápadným veľkopodnikateľom pomohli aj štátne zákazky

Spoločnosť TSS Grade sa za rok dostala zo straty aj vďaka štátnym zákazkám.

Z krachujúcej firmy sa stal partner železníc. Nenápadným veľkopodnikateľom pomohli aj štátne zákazky
Zdroj: Archív HN

Stavebná firma nenápadných veľkopodnikateľov Dušana Chovanca a Branislava Gábriša žne jeden úspech za druhým. Železnice Slovenskej republiky s akciovkou TSS Grade v priebehu tohto roka uzatvorili zmluvy za necelých 10 miliónov eur bez DPH. Najnovšia z nich sa týka sanácie zemného telesa pod železničnou traťou neďaleko Levíc. Vysúťažená firma bude približne trojkilometrový úsek opravovať za 5,1 milióna eur bez DPH.

Náročná trať
Železnice Slovenskej republiky v odôvodnení prác uvádzajú, že železničný úsek medzi obcami Pial a Beša je v kritickom stave. V dôsledku zosúvania svahu a deformácie násypu pod koľajami sa narušila stabilita traťového zabezpečovacieho zariadenia. „Uvedené poruchy železničného spodku majú vplyv na plynulosť železničnej dopravy a plnenie grafikonu vlakovej dopravy a môže byť ohrozená aj bezpečnosť,“ píše sa v zmluve.

Na úseku dlhom 1,6 kilometra je z týchto dôvodov obmedzená traťová rýchlosť na 50 kilometrov za hodinu. Stabilizáciu koľajiska sťažuje geografické umiestnenie trate. „V úseku Beša – Pial sa železničná trať Šurany – Levice dvíha z údolia Bešianskeho potoka na najvyšší prechádzaný bod Hronskej pahorkatiny,“ tvrdia železničiari. Komplikovaný úsek si vyžiada aj rozšírenie trvalého záberu pôdy. „Teleso železničnej trate už v súčasnosti zasahuje za hranicu územia ŽSR,“ priznáva štátny podnik.

Firme TSS Grade železničiari podľa vlastných slov dôverujú. Práce za milióny pre nich robí už od čias, keď prechádzala veľkou reštrukturalizáciou.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Vyskúšajte digitálne predplatné a dočítajte článok až do konca.
-89%

MIMORIADNA AKCIA

Získajte prístup ku kompletnému obsahu
len za 1 €

VYSKÚŠAŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.