Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.04.2018, 00:00

Odbory rozhodli, či Kia pôjde do štrajku

Zástupcovia zamestnancov čakali v piatok na ponuku vedenia, no tá neprišla. Na včerajšej členskej schôdzi rozhodli o ďalších krokoch.

Odbory rozhodli, či Kia pôjde do štrajku
Zdroj: Peter Mayer

Po roku sa závod v Kii opäť ocitol v pohotovostnom štrajku. Tento rok však hrozí, že sa od hrozieb prejde aj k činom a v Žiline sa udeje podobný scenár ako minulý rok v bratislavskom Volkswagene. Kolektívne vyjednávania v kórejskej automobilke prebiehajú už mesiace a ku konsenzu nepomohol ani príchod sprostredkovateľky. Hlavnými kameňmi úrazu sú mzdy, dovolenky a dĺžka dodatku kolektívnej zmluvy.

Odborári podľa vedenia automobilky nechcú v ničom ustúpiť, čo znemožňuje posun k dohode. Podniku dali čas na prijatie podmienok do piatka poobedia. „Bol tam časový limit. Zamestnávateľ mohol do 15. hodiny akceptovať náš návrh. To sa však nestalo. Konferencia nás zaviazala zvolať veľkú členskú schôdzu, kde dohodneme ďalší postup,“ vysvetlil šéf odborov Miroslav Chládek.

Dlho rokovanie
Včerajšia členská schôdza sa začala o pol desiatej ráno. Chládek odhadoval jej koniec už pred obedom. Stretnutie sa však o niekoľko hodín pretiahlo. „Na veľkej členskej schôdzi by sa malo stretnúť viac ako 930 členov, ktorí rozhodnú o prípadnom štrajku, protinávrhu alebo akceptácii návrhu zamestnávateľa,“ uviedol Chládek pre HN v piatok.


Možností je niekoľko a to, ako rozhodne početná odborová základňa, je ťažké odhadnúť. Pravdou však je, že odborári už niekoľkokrát deklarovali, že buď podnik prijme ich požiadavky, alebo idú do ostrého štrajku. Ak teda včera nezmenili názor a nerozhodli sa prijať podmienky nastavené podnikom, očakáva sa príprava na štrajk.

Podľa zamestnancov Kie výrobou hýbu silné emócie. Tie sa dajú pozorovať aj na postoji vedenia podniku i odborov, ako aj na sociálny

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.