Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2018, 00:00

Poistenie zdražie, nie však rovnomerne

Návrh, ktorý smeruje na vládu, podľa Generálnej prokuratúry porušuje princíp zákazu retroaktivity.

Poistenie zdražie, nie však rovnomerne
Zdroj: Peter Mayer

Vážený klient, sme radi, že ste s nami, ale za dohodnutú cenu vám už nevieme poskytovať poistnú ochranu, navrhujeme vyššie poistné. Podobný list môžu postupne očakávať mnohí slovenskí spotrebitelia. Predstavitelia domácich poisťovní sa zhodujú, že zdražovaniu sa nevyhnú. V akej miere a pri akých produktoch, špecifikovať nevedeli. Rozhodnú o tom tímy zložené z poistných matematikov i marketérov. Dôvodom je plánované zavedenie poistnej dane vo výške osem percent. 

Nevyhnutná ochrana

Najvýraznejšie by sa zdražovanie malo prejaviť v sektoroch, kde sú klienti najmenej citliví a poistenie uzatvoria aj za vyššiu cenu. Prezident Slovenskej asociácie poisťovní a šéf Kooperativy Vladimír Bakeš vysvetľuje, že mnohé poistenia sú už nevyhnutnosťou. Napríklad havarijné poistenie auta na lízing či domu založeného banke. „Zamestnanecké poistenia sú tiež viac-menej povinnosťou, ktorú vyžadujú firmy,“ vymenúva ďalej.


Finančné domy sú na jednej strane rady, že sa oproti predchádzajúcemu návrhu zjednotili sadzby a oslobodili sa životné zmluvy, no sadzba je vysoká. „Pôvodné diskusie boli na úrovni troch až štyroch percent, čo by bolo možné nepreniesť až v takej miere na klienta,“ naznačuje možný strop prezident Allianz Todor T

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.