Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.04.2018, 13:56

Do siedmich rokov plánuje Penta strojnásobiť počet svojich nemocníc na sto

Vedľa navyšovania ich počtu v Poľsku alebo v Česku Penta chystá vstup do ďalších krajín. Na Slovensku, kde má 17 nemocníc, už ďalej rásť nechce.

Do siedmich rokov plánuje Penta strojnásobiť počet svojich nemocníc na sto

Investičná skupina Penta Investments chce v horizonte piatich až siedmich rokov zvýšiť počet prevádzkovaných alebo vlastnených nemocníc z terajších 32 na zhruba stovku. Nemocničné sieť by mala strojnásobiť tržby na miliardu eur.

Vedľa navyšovania ich počtu v Poľsku alebo v Česku Penta chystá vstup do ďalších krajín. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák.

Penta prostredníctvom svojej spoločnosti Penta Hospitals prevádzkuje v súčasnosti 32 nemocníc a 40 polikliník na Slovensku, v Poľsku a Českej republike. Celkovo do nich investovala za posledných päť rokov 150 miliónov eur. Biznis, ktorý je v súčasnosti stratový, generuje tržby okolo 350 miliónov eur.

"Náš zámer je v horizonte piatich až siedmich rokov to číslo zvýšiť na okolo 100 nemocníc. Nevyhneme sa pritom tomu, že pôjdeme ešte do iného regiónu. Nechceme to robiť hneď, pretože ešte nie sme personálne pripravení," uviedol Haščák s tým, že Penta bude nakupovať ďalšie nemocnice v Poľsku a v Česku. Na Slovensku, kde má 17 nemocníc, už ďalej rásť nechce.

V Česku, kde skupina teraz prevádzkuje päť nemocníc, sa tento rok uchádza o ďalšie tri. Patrí medzi ne Lužická nemocnica v Rumburku, Litoměřická nemocnice a Podřipská nemocnica v Roudnici nad Labem. Podľa Haščáka v Česku rastie skupina pomaly a zrejme sa v najbližších rokoch zameria na segmenty mimo akútnu lekársku starostlivosť, teda napríklad na centrá pre liečbu Alzheimerovej choroby alebo psychiatrické nemocnice.

Podľa ďalšieho spolumajiteľa Marka Dospivu je zdravotníctvo pre Pentu strategickú oblastí, ktoré sa plánuje venovať v dlhodobom horizonte. "Aby sme mohli implementovať najmodernejšie technológie alebo rokovať o cenách s dodávateľmi, potrebujeme mať tú kritickú veľkosť, teda byť čo najväčší. Zároveň chceme pritiahnuť najlepšie management z Európy. To je jediná cesta, ako uspieť v konkurencii," uviedol Dospiva.

Penta nedávno dokončila výstavbu novej nemocnice v Michalovciach a tento mesiac začne stavať nemocnicu s 550 lôžkami v Bratislave. Plánuje ju otvoriť v roku 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.