Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2018, 10:15

Amerika ponúka Slovensku štedrú injekciu. Má však jednu podmienku

  • 46 miliónov dolárov môže Slovensko dostať od USA na modernizáciu leteckých základní.
  • Financie by mali byť pridelené letiskám v Kuchyni a na Sliači. 
  • Podobnú ponuku dostali aj ďalšie východoeurópske krajiny NATO. 
Amerika ponúka Slovensku štedrú injekciu. Má však jednu podmienku
Zdroj: archív HN

Slovensko dostalo od Spojených štátov ponuku na poskytnutie finančného príspevku vo výške 46 miliónov dolárov na modernizáciu svojich dvoch leteckých základní.

Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková, podľa ktorej ide o súčasť Európskej iniciatívy odstrašenia (EDI), ktorá má podporiť obrannú spôsobilosť predovšetkým v krajinách na východnom krídle NATO.

Peniaze by dostali letiská

Peniaze by Slovensko malo využiť na úpravu letiskových plôch a zvýšenie kapacity pohonných hmôt na základniach v Kuchyni a na Sliači. Americkí vojaci v minulosti využívali základňu v Kuchyni na cvičenie, letisko Sliač zase bolo skôr zmodernizované s finančnou podporou NATO.

"Táto ponuka predstavuje možnosť ako zvýšiť operačnú úroveň spôsobilostí a spoločne tak prispieť k zlepšeniu úrovne kolektívnej obrany Aliancie," argumentuje ministerstvo.

Začnú rokovania

Čerpanie príspevku je podmienené uzavretím príslušnej dohody o obrannej spolupráci, o ktorej budú v najbližších dňoch rokovať zástupcovia Slovenska i USA.

"Cieľom podpory je nielen samotná modernizácia vojenskej infraštruktúry, no najmä posilnenie vzájomnej interoperability s ostatnými členskými krajinami a partnermi NATO," píše v stanovisku ministerstvo obrany.

So stíhačkami to nesúvisí

Podľa Capákovej spomínaný projekt nesúvisí s pripravovanou zákazkou na obstaranie nových stíhačiek pre slovenskú armádu. Americká vláda začiatkom apríla schválila možnosť predať Slovensku stíhačky F-16. Vláda však už predtým začala vyjednávať so Švédskom o dodávke bojových JAS-39 Gripen.

Minister obrany hovorí, že bude rokovať o nákupe stíhačiek Gripen:

​Projekt EDI podľa ministerstva obrany prvýkrát predstavil v roku 2016 vtedajší prezident USA Barack Obama na summite NATO a podobné ponuky ako Slovensko dostalo ďalších deväť krajín vrátane Maďarska, Lotyšska či Estónska.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.