Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.04.2018, 16:27

"Naša snaha vyšla navnivoč." Diaľničiari kritizujú ľudí, ktorí brzdia výstavbu problémového úseku D1

Obnovenie prác na pozastavených častiach diaľnice D1 Hubová - Ivachnová sa posúva o minimálne dva až tri mesiace.

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sa napriek záujmu ujasniť si plnenie pripomienok k záverečnému stanovisku Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR s občanmi ružomberskej mestskej časti Hrboltová nedohodla. Obyvatelia dotknutej mestskej časti, ktorí rozklady podali, a tým oddialili výstavbu diaľnice v úseku Hubová-Ivachnová, so stretnutím nesúhlasili.

Informoval o tom vo štvrtok počas štatutárneho kontrolného dňa NDS na stavbe D1 Hubová – Ivachnová generálny riaditeľ spoločnosti Ján Ďurišin.

Požiadavkám sa vyhovelo

Obnovenie prác na pozastavených častiach diaľnice D1 Hubová - Ivachnová sa teda posúva o minimálne dva až tri mesiace. „Myslel som si, že dnes budeme slávnostne oznamovať verejnosti to, že sa konečne tie stroje naštartovali a budú pokračovať v prerušenej práci. Bohužiaľ, musím konštatovať, že naša snaha v minulom roku zatiaľ vyšla navnivoč. Osobne považujem tieto odvolania za obštruktívne,“ uviedol Ďurišin.

Uvedené rozklady boli podľa vyjadrení NDS prekvapivé. Podľa Ďurišina sa totiž všetkým opodstatneným požiadavkám účastníkov konania vznesených v rámci procesu posudzovania vyhovelo.

Investičný riaditeľ NDS Jiří Hájek tvrdí, že celá situácia je len nedorozumenie a nepochopenie celého procesu. „Každá jednotlivá pripomienka je zapracovaná. V tejto chvíli nemôžeme pripustiť, že my zapracujeme 135 ich pripomienok, oni nerozumejú tomu, akým spôsobom sme ich zapracovali a kvôli tomu budeme brzdiť celý ten proces a oni nás následne nenechajú tieto podmienky zapracovať,“ vysvetlil.

Zdržiava sa už tri roky

Informácia o tom, že výstavba diaľnice sa znova oddialila, nepotešila ani primátora Ružomberka Igora Čombora. „Takýto ich podnet znamená zdržanie najmenej tri mesiace, čo nás neteší, pretože táto stavba sa zdržiava už tri roky, nie tri mesiace. Majú na to však plný nárok podľa právnych noriem v demokratickom systéme,“ povedal.

Primátor si myslí, že EIA bola urobená zodpovedne a posúdili sa všetky možnosti. „Trasa bola predĺžená o 1,6 kilometra oproti starej trase. Boli tam protihlukové zábrany, bola tam možnosť vykúpenia blízkostojacich domov pri západnom portáli, to znamená, bolo to veľmi ústretové voči občanom našej mestskej časti Hrboltová,“ skonštatoval.

Úsek diaľnice D1 Hubová - Ivachnová je dlhý približne 15 kilometrov a po dokončení má vytvoriť obchvat mesta Ružomberok. Cestu buduje združenie firiem OHL ŽS a Váhostav – SK, zmluvná cena bola vo výške 227,26 milióna eur aj s rezervou. Podľa pôvodných plánov mal byť tento úsek dokončený v júni 2017, aktuálne NDS odhaduje jeho ukončenie v roku 2021.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.