Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.04.2018, 00:00

Verejné platy znížia priestor na dohodu

Firmy budú viazané tým, čo dajú do ponuky, zamestnávatelia sa však skutočnú mzdu nedozvedia.

Verejné platy znížia priestor na dohodu
Zdroj: Dreamstime

Plat dohodou. Táto informácia je uvedená pri drvivej väčšine pracovných ponúk, no už čoskoro bude minulosťou. Od mája totiž firmám pribudne povinnosť zverejniť základný ponúkaný plat a mzda uvedená na zmluve nebude môcť byť nižšia. Kým podnikatelia sa bránia a tvrdia, že opatrenie uškodí samotným zamestnancom, politici ubezpečujú, že bude viesť k celkovému rastu miezd.


Pokus o transparentnosť
Cieľom zákona je podľa ministra práce Jána Richtera zvýšenie transparentnosti. Uchádzač si tak bude môcť porovnať ponuky finančného ohodnotenia a bude sa môcť rozhodnúť aj podľa tohto údaju. Marketingový manažér portálu Profesia Martin Menšík však upozorňuje, že prax bude iná. Zákon totiž prikazuje uviesť iba základnú zložku mzdy. Tá však často ani zďaleka nereflektuje reálny plat, ktorý zamestnanec dostane. Mimo totiž zostáva variabilná zložka, príplatky či 13. a 14. platy. To môže ľudí podľa výkonnej riaditeľky portálu Ivany Molnárovej zmiasť. „Často nevedia ani čo je brutto a netto, finančná gramotnosť tu nie je vysoká,“ vysvetlila. Riešenie, ktoré odporúčajú svojim klientom, je preto okrem sumy uviesť aj to, že konečný plat môže byť vďaka príplatkom a iným zložkám vyšší.


Podľa údajov Profesie v pr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.