Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2018, 00:00

Kto sú tajomní Číňania, ktorí chcú na Slovensku automobilku

Šéf hospodárstva Peter Žiga potvrdil, že o košický strategický priemyselný park má záujem päť veľkých investorov. Medzi nimi sú aj automobiloví výrobcovia.

Výrobca elektromobilov, ktorý vznikol iba pred siedmimi rokmi. Dnes disponuje v Číne štyrmi výrobnými továrňami, v Holandsku skladá vozidlá z hotových dielov, ktoré sú do krajiny dovážané v kontajneroch, a v Južnej Kórei má továreň vo výstavbe. Tak by sme mohli charakterizovať automobilku Zhi Dou. Podobne ako Volvo patrí pod obrovský automotive koncern Zhejiang Geely Holding Group.


Spoločnosť už mesiace hľadá miesto, kde by mohla založiť novú fabriku. Rozhodla sa pre východ Európy. Teraz sme spolu s Rumunskom vo finálnom výbere. Fabrika v hodnote štyristo miliónov eur by totiž mala začať s produkciou už v roku 2020. Predpokladaná kapacita výroby by mala byť na úrovni tri- až päťtisíc elektromobilov mesačne, čo zodpovedá potrebe zhruba päťsto až osemsto zamestnancov.

Zablokované pozemky pre nový priemyselný strategický park, viacerí investori z Európy i Ázie a šanca na vytvorenie tisícok pracovných miest v bezprostrednej blízkosti Košíc. Taký je aktuálny príbeh príchodu piatej automobilky na Slovensko. Najhorúcejšími kandidátmi sú momentálne nemecký výrobca luxusných vozidiel BMW a čínska Zhi Dou, ktorá konštruuje elektromobily. V prípade čínskeho výrobcu sme dokonca vo finálnom výbere. HN ako prvé zverejnili, že sa automobilka rozhoduje len medzi Slovenskom a Rumunskom. To má však výhodu v podobe vyšších vládnych dotácií. V náš prospech na druhej strane hrá kvalita práce, infraštruktúra a lokalita.


Konečné a oficiálne stanovisko by sp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.