25.04.2018, 00:00

Číňania pri automobilke už oficiálne spomenuli aj Slovensko a Rumunsko

Podľa viceprezidenta spoločnosti Tee Song Huata je v hre stále východ našej krajiny. Rozhodnutie by malo padnúť do konca roka.

„Zvažujeme umiestnenie výroby v Európe. Ak sa tak stane, pôjde o ekonomicky stabilnú krajinu ako Slovensko, Rumunsko a podobné krajiny.“ Takto znie včerajšie vyjadrenie viceprezidenta čínskej automobilky Tee Song Huata z bratislavského autosalónu.

Ide zároveň o prvé oficiálne vyjadrenie firmy po tom, ako HN priniesli informáciu, že v čínskom výbere sa ocitlo Slovensko spolu s Rumunskom.

Hoci citát nie je úplne jednoznačný, podľa informácií HN pritom stále platí, že sme vo finále boja o závod. „Myslíme si, že táto časť Slovenska pre nás dokáže poskytnúť veľa,“ potvrdil Tee Song Huat.

​Umiestnenie výroby na východe by pomohlo predovšetkým regiónu. „Výrobca by zrejme dostal od štátu podporu a našiel by aj dostatok pracovníkov,“ tvrdí finančný analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak.

Ide o jeden z mála regiónov, kde sa dá ešte reálne na Slovensku nájsť istý počet voľných pracovníkov. Ide o jednu časť Slovenska, spolu s juhovýchodom, kde má automotive slabé zastúpenie. Ak by Číňania skutočne prišli, boli by piatym automobilovým závodom u nás. Ak ich nepredbehne BMW, o ktorom sa špekuluje tiež.

Ak by spoločnosť predsa len umiestnila svoju výrobu na Slovensku, mohla by rátať s pomocou až 35 percent z celkovej výšky investície. Zhi Dou vstúpila na náš trh na jar minulého roku otvorením dvoch showroomov v Prešove a Liptovskom Mikuláši. Dnes ich je už osem, v každom kraji jeden. Automobilka svojou prítomnosťou reaguje na rastúci trend nákupu elektromobilov na európskom trhu.

Požičajú nám svoje autá
Výrobca, ktorý vznikol v roku 2011, je hladný a masívne sa rozrastá. V Číne má aktuálne štyri výrobné továrne, v Holandsku skladá vozidlá už z hotových dielov, ktoré sú do krajiny dovážané v kontajneroch, v Južnej Kórei má továreň vo výs

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.