Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.04.2018, 19:15

Polícia objavila v Bratislave ďalšiu čiernu prácu. Tá každým rokom rastie

Polícia potvrdila, že podobné akcie budú pribúdať.

Polícia objavila v Bratislave ďalšiu čiernu prácu. Tá každým rokom rastie
Zdroj: Peter Mayer

Cudzinecká polícia zasahovala proti nelegálnym pracovníkom z cudziny v Bratislave. „Príslušníci oddelenia cudzineckej polície v súčinnosti s pracovníkmi inšpektorátu práce vykonali kontrolu v objekte jednej z bratislavských firiem zameranej na výrobu a montáž motorových vozidiel,“ uviedla hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Baloghová. Podľa informácií HN sa zásah odohral v skladových priestoroch bratislavského závodu Volkswagen.

Počas kontroly polícia odhalila troch Ukrajincov, ktorí robili iné práce než na aké mali víza, ďalších desať ich krajanov opakovane porušovalo právne predpisy. Jedenásti Ukrajinci budú nakoniec vyhostení.

Pochybil subdodávateľ

Dotknutá firma, ktorej pracovníci boli zadržaní, je subdodávateľom pre logistickú spoločnosť DHL. Samotný Volkswagen i DHL sa od akejkoľvek súvislosti so zásahom dištancujú. „Zistenie policajného zboru sa netýka spoločnosti Volkswagen Slovakia. Nešlo o zamestnancov, ktorí by boli v pracovnom pomere s našou spoločnosťou,“ potvrdil pre HN hovorca spoločnosti Volkswagen Michal Ambrovič.

Nelegálnych pracovníkov pribúda

Počet nelegálnych pracovníkov na Slovensku rastie. Riaditeľ Úradu hraničnej cudzineckej polície Prezídia policajného zboru SR Ladislav Csémi v rozhovore pre portál Aktuality.sk potvrdil, že pred piatimi rokmi riešili policajti iba 25 prípadov nelegálneho zamestnávania cudzincov. Vlani ich už bolo viac ako päťsto.

Iba dva mesiace dozadu sa odohrala veľká razia v Košiciach. Na stavenisku na Štúrovej ulici, kde má na konci roka 2019 stáť nový polyfunkčný komplex, polícia zbalila všetkých cudzincov pracujúcich na stavbe. Celkovovo 62 príslušníkov tretích krajín z Moldavska a Ukrajiny vykonávajúcich tesárske, stavebné a zemné práce, polícia zadržala a poslala domov. Koncom januára sa tiež odohrala razia v hlavnom meste, kde bolo nájdených 12 Ukrajincov s poľskými vízami, ktorí boli takisto vyhostení z krajiny s ročným zákazom vstupu do schengenského priestoru.

Polícia potvrdila, že podobné akcie budú pribúdať. Dôvodom je aj blížiaci sa nástup sezónnych prác, pri ktorých je časté práve aj nelegálne zamestnávanie. Dôvodom je rovnako aj fakt, že sa na našom území objavuje čoraz viac nelegálnych pracovníkov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.