Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2018, 00:00

Innogy končí. Rozdelia si ju nemecké giganty

Fúzie na trhu s elektrinou sa dotknú aj Slovenska.

Miliardový obchod nemeckých spoločností v oblasti energetiky postupuje do ďalšej fázy. Spoločnosť E.ON v piatok odštartovala výkup aktív od akcionárov innogy po tom, ako začiatkom marca ohlásili, že E.ON a energetický koncern RWE sa dohodli na rozdelení podnikateľských oblastí zanikajúcej firmy innogy.

Spojenectvo spoločností má jasne rozdeliť trh, pričom RWE bude vyrábať, E.ON zabezpečovať distribúciu a odstráni sa tým medzi nimi priama konkurencia. Na Slovensku je súčasťou skupiny E.ON firma Západoslovenská energetika, pod innogy spadá východoslovenský VSE Holding. Verdikt však naďalej ostáva v rukách predstavenstiev oboch spoločností a európskych protimonopolných inštitúcií.


Rozhodnú úrady
Fúzia nemeckých energetických spoločností sa dotkne aj Slovenska. U nás majú totiž innogy aj E.ON menšinové podiely v dvoch firmách zameraných na distribúciu energií. Innogy má aktíva vo VSE Holding a jeho dcérskych spoločnostiach Východoslovenská energetika a Východoslovenská distribučná. Súčasťou nemeckej energetickej skupiny E.ON je zas Západoslovenská energetika. Ako bude prebiehať zlučovanie spoločností na Slovensku však zatiaľ nie je jasné. „Otázky o detailoch sú momentálne predčasné, keďže špecifiká ešte neboli dohodnuté,“ informoval HN Christian Drepper, šéf komunikácie nemeckého ústredia E.ON.


Katarína Šulíková, špecialistka komunikácie spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, zdôraznila, že innogy a E.ON sú naďalej samostatné spoločnosti a obe spoločnosti zostávajú na slovenskom trhu konkurentmi. „Záväzné zmluvy ešte podpísané neboli. Dohodu musia najprv schváliť predstavenstvá oboch spoločností. Pre zákazníkov sa nič nemení, všetky zmluvy ostávajú nezmenené a platné,“ povedala pre HN Šulíková.


Slovenský rezort hospodárstva ako väčšinový majiteľ

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.