Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.05.2018, 08:13

Slovenský Eustream podpísal s Poliakmi dohodu, krajiny prepojí plynovod

Krajiny strednej a východnej Európy tak získajú priamy prístup k viacerým zdrojom plynu zo severu.

Slovenský Eustream podpísal s Poliakmi dohodu, krajiny prepojí plynovod
Zdroj: Reuters

Poľská spoločnosť Gaz-System a slovenský Eustream podpísali dohodu o realizácii prepojovacieho plynovodu Poľsko – Slovensko. Ide o európsky projekt spoločného záujmu. Na základe tejto dohody obaja prevádzkovatelia prepravnej siete zemného plynu prijali pozitívne finálne investičné rozhodnutie o tomto projekte, informoval na svojej internetovej stránke Eustream.

Začiatok stavebných prác je naplánovaný na druhú polovicu roka 2018 s plánovaným ukončením koncom roka 2021. Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov.

Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne.

Krajiny strednej a východnej Európy tak získajú priamy prístup k viacerým zdrojom plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring. Projekt podľa Eustreamu takisto prispeje k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom v regióne a k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.