Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.05.2018, 00:00

Vláda rozbieha megaprojekt. Štát za 30 miliónov preškolí až 20-tisíc Slovákov

Štát rozbieha megaprojekt, ktorý má vyriešiť problém nedostatku kvalifikovaných ľudí.

Vláda rozbieha megaprojekt. Štát za 30 miliónov preškolí až 20-tisíc Slovákov
Zdroj: Pavol Funtál

„Nie sú ľudia.“ Veta, ktorá na Slovensku pomaly začína nahrádzať pozdrav podnikateľov či HR manažérov. A čoraz vypuklejší problém s ľudskými zdrojmi naprieč krajinou ešte zhorší príchod štvrtej automobilky Jaguar Land Rover do Nitry. Štát sa rozhodol zasiahnuť: v súvislosti s investíciou britskej značky rozbieha megaprojekt, ktorý nepomer na trhu práce otočí. Do vzdelania, zručností a rekvalifikácie tisícok nezamestnaných naleje desiatky miliónov eur. Hovorkyňa Ústredia práce Jana Lukáčová pre HN potvrdila, že má ísť o takmer 31 miliónov eur.


„Prevychovať“ chce vláda 20-tisíc uchádzačov o prácu. Jeden nový odborník na autá teda bude stáť 1 500 eur.


„Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo projekt s názvom Pripravený na prácu. Ten je plánovaný do 31. marca 2021 s celkovými predpokladanými nákladmi 30 919 480 eur,“ konkretizuje Lukáčová.


Rezort práce preto vlani v decembri začal verejné obstarávanie, v ktorom hľadal vhodných školiteľov. Úradníci hodnotu kontraktu odhadli na 28,5 milióna eur bez DPH. V tendri súťažili dve konzorciá dodávateľov Newport Group – Deutsch-Slowakische Akademien a Swot Levice v spolupráci so spoločnosťou Anfemata zo Svederníka. „Projekt zrealizuje víťazné konzorcium spoločností Deutsch-Slowakische Akademien, čo je dcérska spoločnosť nemeckého

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.