Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.05.2018, 00:00

Zvýhodnené odmeny pôjdu najmä najbohatším

13. a 14. platy budú oslobodené od daní a odvodov, iba ak dosiahnu výšku priemerného zárobku.

Zvýhodnené odmeny pôjdu najmä najbohatším
Zdroj: Peter Mayer

Pre najlepšie zarábajúcich. Aj tak by sa dali nazvať zvýhodnené 13. a 14. platy. Podmienky nového zákona totiž zatiaľ spĺňa iba malá časť zamestnancov. Na daňovo-odvodové úľavy z letných aj vianočných odmien má tak podľa analýzy Rady pre rozpočtovú zodpovednosť nárok iba päť percent z nich. Aj to iba za predpokladu, že firmy ich vyplácanie presunú na mesiace, ktoré presne určuje zákon.

Malý počet je daný predovšetkým tým, že zákon určuje výšku odmeny na aspoň priemerný mesačný zárobok daného zamestnanca. Rada však v analýze upozorňuje, že „v súčasnosti nespĺňa túto podmienku väčšina vyplatených odmien“. Ich hodnota však narastá spolu s výškou platu. Kým spomedzi zamestnancov, ktorí zarábajú od 426 do 500 eur, by na odmeny malo nárok iba jedno percento, z pracujúcich, ktorých plat prevyšuje 1 600 eur, by to bolo 44 percent.


Práve v tomto obmedzení vidí problém aj Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení. „Systém odmeňovania má byť záležitosťou každého podnikateľského subjektu podľa jeho ekonomických možností,“ uviedla hovorkyňa Miriam Špániková. Dodala však, že za ostatné obdobie je toto jedno z mála opatrení, ktoré nepôsobí negatívne na podnikateľské prostredie, a preto ho privítali.

SNS, ktorá zákon vypracovala, sa obhajuje tým, že išlo iba o prvý krok a zákon sa môže aj naďalej vylepšovať. „Podarilo sa nám presadiť, aby 13. a 14. platy boli oslobodené od odvodov a daní, čo nie je nikde v Európe,“ poukázala hovorkyňa strany Zuzana Skopcová. V budúcnosti však chystajú zmeny. „Chceli by sme iniciovať, aby 13. a 14. platy boli časom povinné napríklad vo firmách, ktoré dostanú daňové úľavy,“ uzavrela.

infografika
Zdroj: HN
Miriam Špániková
1. Je to, samozrejme, individuálne, ale predpokladáme

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.