Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2018, 00:00

Za úspech vo svete vďačia kvalite

Čo majú spoločné slovenské firmy s históriou dlhou niekoľko storočí s tými, ktoré počítajú roky existencie "len" na desaťročia?

Za úspech vo svete vďačia kvalite
Zdroj: dreamstime.com

Mincovňa Kremnica je svetový unikát - podnik, ktorý vyrába mince nepretžite takmer sedem storočí. Kremnické zlaté dukáty sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe. Podľa dochovaných záznamov ich v Kremnici za celú históriu vyrazili 21,5 milióna kusov. Ich celková hodnota by pri dnešných cenách zlata predstavovala jednu miliardu dolárov (odhliadnúc od historickej hodnoty). Tomuto sa ťažko konkuruje. Možno len pivovar Steiger, ktorý bol založený v roku 1473 jezuitskými mníchmi vo Vyhniach a zároveň je to aj najstarší pivovar na Slovensku s nepretržitou výrobou piva. Čím merajú úspech oveľa mladšie slovenské firmy, ktoré sa vo svetovej konkurencii nestratili?

Hubert J.E.
Bublinky hodné kráľa

Bohatou históriou a tradíciou sa môže pochváliť aj spoločnosť Hubert J.E., prvá fabrika na výrobu šumivého vína mimo Francúzska. Už viac ako 190 rokov ponúka Slovákom najkvalitnejšie sekty, oceňované na slovenských a medzinárodných súťažiach.

Keď v roku 1825 otvorili v budove na Radlinského ulici v Bratislave fabriku na šumivé víno, nikto nemohol tušiť, že budeme piť jej sekty ešte aj v roku 2018.

Hovorí sa, že Johann Evangelist Hubert, francúzsky vojak Napoleonovej armády, Bratislavou iba prechádzal a liečil sa tu zo svojich zranení z vojny v Rusku. Zaľúbil sa do nádhernej ošetrovateľky Paulíny, s ktorou sa oženil, a rozhodol sa na Slovensku usadiť. Vďaka svojmu pôvodu poznal tajomstvo výroby šampanského, a keďže považoval bratislavské vfína za veľmi kvalitné a vychýrené, rozhodol sa v roku 1825 založiť firmu J.E. Hubert. V skutočnosti to však bolo trochu inak, Johann Evangelist a Paulína naozaj existovali, ale do firemnej histórie vstupujú až o čosi neskôr. Dnešná spoločnosť Hubert J.E. vznikla naozaj v roku 1825 ako prvá mimofrancúzska fabrika na šumivé vína so sídlom na Radlinského ulici v Bratislave. Jej zakladateľmi však boli páni Johann Fisher a Michael Schönbauer. Už v roku 1842 získala firma na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu.


Neskôr do firmy vstupuje Johann Evangelist Hubert, ktorý mal skutočne za ženu spo

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.