Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.05.2018, 00:00

Za úspech vo svete vďačia kvalite

Čo majú spoločné slovenské firmy s históriou dlhou niekoľko storočí s tými, ktoré počítajú roky existencie "len" na desaťročia?

Za úspech vo svete vďačia kvalite
Zdroj: dreamstime.com

Mincovňa Kremnica je svetový unikát - podnik, ktorý vyrába mince nepretžite takmer sedem storočí. Kremnické zlaté dukáty sa v stredoveku považovali za najtvrdšiu menu v strednej Európe. Podľa dochovaných záznamov ich v Kremnici za celú históriu vyrazili 21,5 milióna kusov. Ich celková hodnota by pri dnešných cenách zlata predstavovala jednu miliardu dolárov (odhliadnúc od historickej hodnoty). Tomuto sa ťažko konkuruje. Možno len pivovar Steiger, ktorý bol založený v roku 1473 jezuitskými mníchmi vo Vyhniach a zároveň je to aj najstarší pivovar na Slovensku s nepretržitou výrobou piva. Čím merajú úspech oveľa mladšie slovenské firmy, ktoré sa vo svetovej konkurencii nestratili?

Hubert J.E.
Bublinky hodné kráľa

Bohatou históriou a tradíciou sa môže pochváliť aj spoločnosť Hubert J.E., prvá fabrika na výrobu šumivého vína mimo Francúzska. Už viac ako 190 rokov ponúka Slovákom najkvalitnejšie sekty, oceňované na slovenských a medzinárodných súťažiach.

Keď v roku 1825 otvorili v budove na Radlinského ulici v Bratislave fabriku na šumivé víno, nikto nemohol tušiť, že budeme piť jej sekty ešte aj v roku 2018.

Hovorí sa, že Johann Evangelist Hubert, francúzsky vojak Napoleonovej armády, Bratislavou iba prechádzal a liečil sa tu zo svojich zranení z vojny v Rusku. Zaľúbil sa do nádhernej ošetrovateľky Paulíny, s ktorou sa oženil, a rozhodol sa na Slovensku usadiť. Vďaka svojmu pôvodu poznal tajomstvo výroby šampanského, a keďže považoval bratislavské vfína za veľmi kvalitné a vychýrené, rozhodol sa v roku 1825 založiť firmu J.E. Hubert. V skutočnosti to však bolo trochu inak, Johann Evangelist a Paulína naozaj existovali, ale do firemnej histórie vstupujú až o čosi neskôr. Dnešná spoločnosť Hubert J.E. vznikla naozaj v roku 1825 ako prvá mimofrancúzska fabrika na šumivé vína so sídlom na Radlinského ulici v Bratislave. Jej zakladateľmi však boli páni Johann Fisher a Michael Schönbauer. Už v roku 1842 získala firma na prvej uhorskej priemyselnej výstave v Budapešti významné ocenenia a o štyri roky neskôr zlatú medailu za čistotu, chuť a kvalitu.


Neskôr do firmy vstupuje Johann Evangelist Hubert, ktorý mal skutočne za ženu spomínanú Paulínu, tá sa po smrti manžela postavila na čelo spoločnosti. Pod jej vedením firma zožala mnohé úspechy. Za jeden z najvýznamnejších je považovaná udalosť z roku 1896, keď na výstave v Budapešti uhorský cisár František Jozef I. ochutnal sekt značky Gentry club a povedal: „Toto šampanské je výborné.“

Spoločnosť úspešne rástla na domácom aj medzinárodnom trhu. V roku 1945 bola firma zoštátnená a postupne začlenená do národného podniku Západoslovenský liehový priemysel v Leopoldove. Následne sa firma v roku 1952 presťahovala z Bratislavy do Serede, aby bola bližšie k vinárskym oblastiam, tu sídli dodnes. V súčasnosti Hubert J.E. zamestnáva 90 ľudí a vyrobí približne 10 miliónov litrov nápojov. Ročné tržby predstavujú vyše 30 miliónov eur. Do zahraničia putujú približne dve percentá produkcie. K odberateľom patria všetky významné slovenské, zahraničné obchodné reťazce, ako aj HoReCa zákazníci a kvalitné obchody s vínom. Produkty majú svojich zákazníkov aj v zahraničí, a to od Kanady až po Japonsko.

Čo firma považuje za mimoriadny úspech?
Spoločnosť Hubert J.E. ponúka sekty s takmer dvestoročnou tradíciou. Tá spolu s prísne dodržiavanými postupmi prispieva k tomu, že produkuje kvalitné nápoje a získava ocenenia na slovenských aj prestížnych medzinárodných súťažiach. Na začiatku tohto roka pribudli ďalšie: najvyššie ocenenie pre Hubert Cabernet Sauvignon blanc de noir na prestížnych súťažiach MUNDUS VINI a Vinalies Internationales 2018, ktoré sa konali v kolíske šumivých vín, vo Francúzsku.

DECODOM
Nábytok, ktorý má zvuk

Firma Decodom začala na nábytkárskom trhu aktívne podnikať od 1. decembra 1999, ale počiatky tradície výroby nábytku v Topoľčanoch siahajú do roku 1912. Už vtedy tu postavili parketáreň a pílu na spracovanie drevného masívu. V roku 1947 vznikol závod Drevoindustria, v ktorom sa začal vyrábať nábytok. Ďalším medzníkom je rok 1958, keď sa závod vyprofiloval do novej formy a dostal nový názov – „Mier“. Svojho času patril k najväčším výrobcom nábytku v celom Československu a zaznamenal aj výrazné úspechy v oblasti exportu.


Po politických a ekonomických zmenách v roku 1989 prešiel Mier do súkromných rúk, následne sa však dostal do ekonomicky nepriaznivého stavu, ktorý vyvrcholil v roku 1998. Po tomto období prišlo k ďalšej zmene majiteľov. Nestabilnú firmu prevzali do rúk jej súčasní vlastníci, Vladimír Šrámek a Roman Gejdoš. Obaja v závode pracovali dlhé roky a po zhoršení ekonomickej situácie fabriky sa rozhodli odkúpiť ju.

Takto zabránili úpadku výroby, rozpredaju výrobných zariadení a, samozrejme, aj zániku pracovných miest. Od 1. decembra 1999 bola oživená výroba a sy

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.