Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 00:00

Zníženie dane na ubytovacie služby pocítime v kvalite

Platy v odvetví ubytovania a stravovania rástli vlani najdynamickejšie, tvrdí v rozhovore pre HN Marek Harbuľák, generálny manažér Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenska.

Zníženie dane na ubytovacie služby pocítime v kvalite
Zdroj: Peter Mayer

Len tri štáty Európskej únie nemajú zníženú daň pre odvetvie turizmu. Medzi nimi je aj Slovensko. Ako sa pracuje hotelierom v týchto podmienkach?
Ťažko. Naše služby stoja i padajú na práci ľudí. Pri všeobecnom nedostatku kvalifikovanej sily, vysokej daňovej záťaži a množstvu regulácií, ktoré z firiem vyťahujú peniaze, nedokážeme ponúknuť také platové podmienky, aby sme konkurovali odvetviam a firmám, ktoré na Slovensko prichádzajú pre rôzne vládne stimuly. Napriek týmto prekážkam platy v ubytovaní i stravovaní rástli medziročne najdynamickejšie.

Okrem toho sme odvetvie, ktoré je preregulované. Na každú službu máme minimálne jednu, ak nie viac regulácií, často nad rámec rôznych nariadení alebo smerníc EÚ. To nám vytvára množstvo zbytočných nákladov. Na druhej strane máme jednu z najvyšších sadzieb DPH spomedzi európskych krajín, čo spôsobuje, že nedokážeme vytvárať zdroje na potrebné investície i zvyšovanie miezd. Hostia, a domáci obzvlášť, sú veľmi nároční, porovnávajú a ak chceme zostať konkurencieschopní, musia sa nevyhnutne prijať opatrenia, kto

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.