Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 00:00

Peniaze by mali byť rozdeľované podľa cieľov

Štátnej pomoci by malo byť čo najmenej a jej efektívnosť by sa mala pravidelne vyhodnocovať, uviedol analytik INESS Martin Vlachynský v rozhovore pre HN.

Martin Vlachynský, analytik INESS
Zdroj: Pavol Funtál

Podľa dokumentu dosiahla minulý rok štátna pomoc približne tristo miliónov eur. Zaujímavé je sledovať, že do vedy a vývoja išlo iba o niečo viac ako dve percentá. Ako je to možné?
Štátna pomoc je predovšetkým opatrením v prospech podnikov, ktoré by za iných okolností teda pri neexistencii zákonných výnimiek narúšalo hospodársku súťaž. Zjednodušene povedané, ide o peniaze pre podnikateľské projekty, ktorých cieľom je zisk. Preto pri športe, vede či vzdelávaní nie je taký veľký priestor, ako pri výstavbe fabriky.

Je celý systém štátnej pomoci koncipovaný dobre alebo peniaze nejdú tam, kde by to bolo potrebné?
Vnímam dva problémy. Prvým je to, že akákoľvek štátna pomoc je zvýhodňovanie niekoho na úkor niekoho iného, teda daňovníka a konkure

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.