Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.05.2018, 11:12

Slovensko vlani hospodárilo s najnižším deficitom v histórii

K zníženiu deficitu verejných financií prispel podľa ministerstva dosiahnutý hotovostný schodok štátneho rozpočtu.

Minister financií Peter Kažimír
Zdroj: TASR/M: Baumann

Slovenská republika hospodárila v minulom roku so schodkom 884,4 milióna eur alebo 1,04 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). V pomere k HDP to predstavuje najnižší deficit verejných financií v histórii SR. Konštatuje to ministerstvo financií v Štátnom záverečnom účte SR za rok 2017, ktorý v stredu schválila vláda.

Rezort financií pripomína, že rozpočet na rok 2017 pôvodne predpokladal deficit na úrovni 1,29 percenta HDP. Priemerný schodok v krajinách Európskej únie (EÚ) bol vlani vo výške 1,0 percenta HDP.

"Slovenská republika v roku 2017 súčasne znižovala deficit aj verejný dlh, ktorý dosiahol úroveň 50,9 percenta HDP a poklesol tak štvrtý rok v rade," konštatuje ministerstvo v materiáli. Oproti predchádzajúcemu roku sa dlh znížil o 1 percentuálny bod. Priemerná výška verejného dlhu v EÚ bola vlani na úrovni 81,6 percenta HDP.

K zníženiu deficitu verejných financií prispel podľa ministerstva dosiahnutý hotovostný schodok štátneho rozpočtu, ktorý bol oproti rozpočtovanej úrovni nižší o 773 miliónov eur. Hotovostné príjmy štátneho rozpočtu dosiahli v minulom roku 14,014 miliardy eur, výdavky 15,234 miliardy eur.

Hospodárenie verejnej správy bolo podľa rezortu financií pozitívne ovplyvnené pokračujúcim rastom slovenskej ekonomiky aj dosiahnutým hospodárením viacerých subjektov verejnej správy. Hospodársky rast dosiahol 3,4 percenta, vytvorilo sa 51 tisíc nových pracovných miest a miera nezamestnanosti dosiahla ku koncu roka 8,1 percenta, vyčísľuje dokument.

Daňové a odvodové príjmy verejnej správy za rok 2017 boli oproti schválenému rozpočtu vyššie o 250 miliónov eur. "Pozitívne sa skončilo hospodárenie Sociálnej poisťovne a oblasti verejného zdravotného poistenia, na ktoré mali vplyv najmä vývoj zamestnanosti a rast miezd," dodáva ministerstvo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.