Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2018, 00:00

Inovatívne riešenia musia osloviť

Keď sme začínali, nemali sme žiadne investorské peniaze. Dnes patríme medzi najhodnotnejšie európske startupy, tvrdí Martin Budaj, riaditeľ Domotronu.

Inovatívne riešenia musia osloviť

Kedy sa zrodil váš nápad podnikať a prečo ste sa rozhodli robiť práve smart home systémy?

Pred desiatimi rokmi sme počas vysokoškolských štúdií založili na internátoch Mladosť firmu, ktorá inštalovala oldschool smart home systémy. Vtedajšie inteligentné domácnosti boli veľmi drahé, ťažko sa ovládali a nastavovali a boli výsadou horného percenta ľudí, respektíve prémiových rezidencií. Tieto smart systémy boli veľmi zložité na ovládanie a nastavovanie. Ľudia, ktorí si ich kúpili, sa stali otrokmi svojej vlastnej domácnosti. Ak chceli zmeniť napríklad čas vytiahnutia žalúzií, museli volať technika, čo ich stálo opäť ďalšie peniaze. Preto sme sa pred siedmimi rokmi rozhodli, že zmeníme status quo a vymyslíme systém, ktorý bude dostupný širokej verejnosti a eliminuje všetky ťažkosti spojené s vtedajšími smart home systémami.

V čom konkrétne malo byť vaše riešenie lepšie?

Chceli sme dať majiteľovi nehnuteľnosti plnú kontrolu nad svojou domácnosťou, aby nikdy nemusel volať technika. Našou víziou bolo, že ak si dokážete nastaviť napríklad smartfón, viete si nastaviť aj svoju inteligentnú domácnosť. V roku 2012 sme dokončili prototyp Domotronu, nainštalovali sme si ho najprv do našich vlastných bytov a domov a postupne ho vylaďovali až do dnešného stavu.


Čo bolo najťažšie pri rozbiehaní podnikania?

Prilákať zákazníkov a získať si ich dôveru. Náš produkt bol na trhu nový a prinášali sme inovatívne riešenie. Potrebovali sme získať zákazníkov, ktorí boli pre tento typ technológie nadšení. Museli sme ich presvedčiť obchodne, ale aj ľudsky. Všetci naši zákazníci sú spokojní a sme im za to veľmi vďační.
Ďalšou prekážkou pri štarte bol nedostatok finančných prostriedkov. Na začiatku sme nemali žiadne investorské peniaze, všetky výdavky sme pokrývali vlastnými zdrojmi z podnikania popri vysokej škole. Samozrejme, podnikateľské prostredie na Slovensku nám štart nijako neuľahčilo.

Ako funguje spoločnosť v súčasnosti, rozšírili ste služby?

Domotron poskytuje svojim zákazníkom kompletný servis od projektovania cez dodávku a inštaláciu až po zákaznícky servis. Ak si chcete do domácnosti nainštalovať komplexný systém domácej automatizácie, treba na to myslieť už vo fáze projektovania novostavby alebo rekonštrukcie. Vyvinuli sme špeciálny softvér Domotron Configurator, ktorý pomáha pri projektovaní smart domácnosti. Zákazníkom sa pri stavbe domu snažíme byť technologickým partnerom. Pomáhame im pri výbere technológií, ktoré budú do Domotr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.