Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.05.2018, 00:00

Inovačný ekosystém sa rozrástol

Úspechy slovenských startupov, ktoré rozširujú svoje podnikanie na medzinárodnej scéne a vytvárajú mimoriadny rast, už nie sú ojedinelé.

Inovačný ekosystém sa rozrástol
Zdroj: Dreamstime

Mohlo by sa zdať, že téma startupov trochu utíchla, ale vývoj na Slovensku za ostatné roky ukazuje, že startupy nielen pribúdajú, ale mnohé vyrástli do úspešných medzinárodne pôsobiacich firiem. „Povedal by som, že celý sektor startupov a inovácií dospieva a posúva sa kvalitatívne do ďalšej fázy, a to je dobre,“ hodnotí Peter Kolesár, riaditeľ poradenskej spoločnosti Neulogy. „Neviem, či je nových startupov viac alebo menej, ale určite sú vyspelejšie. Ľudia si už uvedomujú, že na úspech nestačí mať appku, akých sú už na svete desiatky,“ dodáva. Pozitívny vývoj dokazujú aj rýchlo rastúce startupy ako sú napríklad Slido, Vectary, Photoneo či Exponea, ktoré zamestnávajú už desiatky či stovky ľudí a sú úspešné aj za hranicami Slovenska. V poslednom období podľa Petra Kolesára vidieť aj obrovský záujem veľkých korporácií o inovácie, či už v rámci firmy, alebo aj cez spoluprácu so startupmi. Už to nie je iba marketingová záležitosť, ale v inováciách vidia aj reálnu hodnotu pre ich biznis.

Financie pre startupy nechýbajú

Prvé startupy mali problém zohnať peniaze na realizáciu svojich projektov. V súčasnosti sa však dá povedať, že investori „odvahu“ na financovanie startupov nestratili. Tvrdí to aj Peter Kolesár z Neulogy: „Stále platí, že v regióne strednej Európy je k dispozícii dostatok financovania, aby kvalitné projekty získali peniaze na rozvoj.“ O niečo komplikovanejšie je to pri získavaní väčších objemov financií v neskorších kolách fundraisingu, kde sú lokálne fondy príliš malé. Buď sa musia pri konkrétnych projektoch spojiť a koinvestovať, alebo firma cieli na investorov mimo tohto regiónu, alebo ide o kombináciu oboch prípadov.“ Na trh tiež prichádza relatívne veľký objem financií do technologických firiem z verejných zdrojov, čo môže byť pri správnom nastavení prospešné, “ dodáva Kolesár.


Investorov treba správne vybrať


S

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.