Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2018, 00:00

Rýchlostná cesta v Nitre sa po dekáde pohne

Po desaťročí sa plán výstavby R8 pohol vpred. Samospráva a analytik sa rozchádzajú v názore na opodstatnenosť celého projektu.

Rýchlostná cesta v Nitre sa po dekáde pohne
Zdroj: HN

Diaľničiari urobili prvý krok smerom k výstavbe novej rýchlostnej cesty R8. Od stredy môžu záujemcovia predkladať ponuky na vypracovanie štúdie realizovateľnosti 55-kilometrového úseku v okolí Nitry. Národná diaľničná spoločnosť plánuje vytvoriť na západe Nitry križovatku s rýchlostnou cestou R1, na ktorú napojí spomínanú R8. Tá pri Bánovciach nad Bebravou vytvorí križovatku s cestou R2. V hre sú zatiaľ štyri varianty trasovania.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor s bývalým investičným riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Jurajom Čermákom z apríla 2018:

Zbytočná alebo nevyhnutná?
O ceste R8 v nitrianskom regióne sa hovorí od roku 2008, keď zámer schválila prvá vláda Roberta Fica. Záverečné stanovisko k posudzovaniu stavby vydalo ministerstvo životného prostredia v roku 2011. Pôvodne sa plánovalo stavať vo viacerých etapách, ktoré mali byť priebežne dokončované v rokoch 2013, 2016 a 2025. Nestalo sa tak. Uznesenie vlády z roku 2015 zasa ministrovi dopravy kládlo za úlohu začať s verejným obstarávaním na vypracovanie štúdie realizovateľnosti do konca júna 2016. Po ďalších dvoch rokoch tak napokon urobil až Árpád Érsek. Medzičasom sa úsek rýchlostnej cesty R8 objavil aj v odôvodnení poslaneckého návrhu zákona, ktorý žiadal uvoľniť dlhovú brzdu na výstavbu infraštruktúry.


Analytik INEKO Ján Kovalčík zdôrazňuje, že celá idea rýchlostnej cesty R8 je politickým rozhodnutím. „Nepredchádzala jej žiadna odborná disk

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.