Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2018, 00:00

Rýchlostná cesta v Nitre sa po dekáde pohne

Po desaťročí sa plán výstavby R8 pohol vpred. Samospráva a analytik sa rozchádzajú v názore na opodstatnenosť celého projektu.

Rýchlostná cesta v Nitre sa po dekáde pohne
Zdroj: HN

Diaľničiari urobili prvý krok smerom k výstavbe novej rýchlostnej cesty R8. Od stredy môžu záujemcovia predkladať ponuky na vypracovanie štúdie realizovateľnosti 55-kilometrového úseku v okolí Nitry. Národná diaľničná spoločnosť plánuje vytvoriť na západe Nitry križovatku s rýchlostnou cestou R1, na ktorú napojí spomínanú R8. Tá pri Bánovciach nad Bebravou vytvorí križovatku s cestou R2. V hre sú zatiaľ štyri varianty trasovania.

V HNtelevízii si pozrite aj rozhovor s bývalým investičným riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti Jurajom Čermákom z apríla 2018:

Zbytočná alebo nevyhnutná?
O ceste R8 v nitrianskom regióne sa hovorí od roku 2008, keď zámer schválila prvá vláda Roberta Fica. Záverečné stanovisko k posudzovaniu stavby vydalo ministerstvo životného prostredia v roku 2011. Pôvodne sa plánovalo stavať vo viacerých etapách, ktoré mali byť priebežne dokončované v rokoch 2013, 2016 a 2025. Nestalo sa tak. Uznesenie vlády z roku 2015 zasa ministrovi dopravy kládlo za úlohu začať s verejným obstarávaním na vypracovanie štúdie realizovateľnosti do konca júna 20

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.