14.05.2018, 19:00

Nikto o zverejňovanie platov nestojí, skončí to obchádzaním zákona, tvrdí zástupca zamestnávateľov

Od 1. mája musia firmy uvádzať v inzerátoch výšku odmien. Aké budú dopady tohto nariadenia na ekonomiku? Pozrite si rozhovor s Rastislavom Machunkom, viceprezidentom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Slovenska.

Podľa zástupcu zamestnávateľov nie je vždy možné dopredu stanoviť výšku mzdy pre zamestnanca, ktorý sa uchádza o danú pozíciu. "Je to nevýhodné pre určité skupiny zamestnancov. Napríklad pre matky s deťmi, ktoré chcú pohyblivý pracovný čas, či využiť nejaké benefity," tvrdí Machunka.  

Firmy budú podľa neho obchádzať zákon tým, že stanovia podhodnotenú mzdu a potom sa dohodnú na jej reálnej výške. 

Povinné zverejňovanie platov v inzerátoch firiem neznamená zvyšovanie miezd v súkromnom sektore. "Čo sa týka názorov, že vláda by týmto opatrením chcela zvyšovať mzdy v súkromnom sektore, to je čistý populizmus a nezmysel. Mzdy závisia od trhu práce a nie od toho, čo zverejníte v inzerátoch. Funguje to podľa nákladov, ktoré máte vo firme, aké ceny ste schopný zaplatiť a či ste konkurencieschopný.Tieto inzeráty na to nemajú žiadny vplyv," hovorí zástupca zamestnávateľov. 

"Je to regulácia, o ktorú nikto nestojí, akurát potrebovali získať politické body, to je celé," uzatvára diskusiu o zverejňovaní platov Rastislav Machunka.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.