Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.05.2018, 17:58 Aktualizované dňa 15.05.2018 o 13:29

Výpadok NBS má následky. Niektoré cezhraničné platby neprešli

Išlo o prvý takto rozsiahly prípad výpadku medzibankového platobného systému.

Národná banka Slovenska

Národná banka Slovenska mala včera technické problémy v medzibankovom platobnom systéme SIPS (Slovak Interbank Payment System), v dôsledku čoho systém nedokázal zúčtovať medzibankové prevody. Išlo o prvý takto rozsiahly prípad. Problém je už odstránený.

"Národná banka Slovenska oznamuje, že medzibankový platobný systém SIPS je funkčný. Všetky tuzemské platby z dnešného dňa boli spracované. V prípade, že majú klienti nezrealizované transakcie, je potrebné, aby sa obrátili na svoju banku," stojí v tlačovej správe centrálnej banky.

Dnes (15.5. 2018, pozn. red.) Národná banka však upozornila, že niektoré cezhraničné platby neboli zrealizované. "Každá banka zvolí pri riešení tejto situácie vlastný postup, preto je potrebné aby sa klienti obrátili na svoju banku. Všetky tuzemské platby zo včerajšieho dňa boli spracované," informuje banka.

O probléme informoval denník Sme na svojom webe s tým, že o technických problémoch NBS ráno informovala komerčné banky. Problém znásobil ešte fakt, že výpadok nastal v období výplat, čo spôsobilo, že mnohým ľuďom neprišli výplaty v očakávanom termíne.

NBS o výpadku informovala prostredníctvom tlačovej správy: "Národná banka Slovenska (NBS) oznamuje, že v medzibankovom platobnom systéme SIPS dňa 14. mája 2018 vznikli technické problémy. NBS situáciu intenzívne rieši a o ďalších krokoch bude informovať."

​Slovenská centrálna banka nespresnila, o aké technické problémy išlo. Podľa informácií HN to bola softvérová chyba.

Problém pre klientov nastal, ak mali odosielateľ a prijímateľ účty v rôznych bankách. V tom prípade boli peniaze odosielateľovi buď zablokované, alebo z účtu odišli, ale neboli pripísané na účet príjemcu. Vnútrobankové platby však fungovali.

Nezúčtované boli aj platby z piatka, ktoré boli zadané po 21.00 cez internet banking. Zúčtované mali totiž byť v pondelok. Nie je známe, či vôbec a koľko platieb pred týmto termínom nebolo zúčtovaných.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.