Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.05.2018, 00:00

Presný plat sa z inzerátu dozvedia robotníci

Firmy sa učia zverejňovať platy, situáciu riešia rôznymi spôsobmi.

Presný plat sa z inzerátu dozvedia robotníci
Zdroj: Archív HN

„Hľadáme šičku, nemusíte vedieť šiť, naučíme vás. Nástupný plat brutto je 500 eur, plus dochádzkový bonus, plus výkonnostný bonus, plus príplatok za šitie.“ Aj takto dnes vyzerajú pracovné inzeráty. Už dva týždne totiž ponuky musia obsahovať aj výšku mzdy, každá firma sa však s novou povinnosťou popasovala inak. Presné platy však nenájdete takmer pri žiadnom inzeráte. „Presné platy sú skôr výnimočné a ak už sú, tak ide prevažne o menej odborné pozície. Často pri pomocných prácach a podobne,“ vysvetľuje pre HN hovorkyňa portálu profesia.sk Nikola Richterová. To, koľko reálne dostane zamestnanec do vrecka, sa teda dozvedia skôr stavbári ako manažéri. Zamestnávatelia totiž upozorňujú, že pri niektorých pozíciách sa cena práce vopred nedá určiť.


Uvedenie rozpätia musí mať dôvod

„Mzdu dohadujete podľa toho, kto príde na pracovný pohovor, podľa toho totiž dohadujete náplň práce a od toho sa odvíja aj plat,“ vysvetlil viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Ako ukázali prvé dva týždne, situáciu mnoho firiem rieši aj tak, že v inzeráte uvedie široké rozpätie, pričom horná hranica môže byť aj dvojnásobok tej

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.