Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 00:00

Mliekari chcú milióny od štátu. Hrozí kríza

Budúcnosť slovenského mlieka má podľa čelných predstaviteľov mliekarenského odvetvia v rukách štát. Bez jeho pomoci dlhodobo neprežijú.

Mliekari chcú milióny od štátu. Hrozí kríza
Zdroj: Dušan Knap

Slovenský sektor mlieka za posledných desať rokov prežil tri mliečne krízy, ktoré si vybrali kruté dane. A v blízkej budúcnosti hrozí ďalšia. Preto Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka a Slovenský mliekarenský zväz žiadajú o pomoc štát. Mliekari si vybrali včerajší svetový deň mlieka na to, aby upozornili na svoju nelichotivú situáciu.

V odvetví klesá počet prvovýrobcov aj dojníc. V priebehu desiatich rokov sa ich počet znížil o vyše štvrtinu a počet prvovýrobcov takmer o tretinu. Každoročne pritom prvovýrobcovia mlieka produkujú straty v desiatkach miliónov eur. Farmári a družstvá majú navyše problém prilákať nových zamestnancov. Odvetvie totiž nie je pre mladých vôbec príťažlivé. Všetky tieto negatívne trendy budú v budúcnosti s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať.


Chcú 20 miliónov
Jeden z najväčších problémov slovenského sektora mlieka je v tom, že nielen susedné, ale aj ostatné štáty Európy dostávajú oveľa štedrejšiu podporu od svojich vlád. V tomto prostredí sa slovenským

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.