Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 00:00

Ekonomiku ťahá spotreba. Žiadne automobilky

Slovenská ekonomika sa v prvom štvrťroku zväčšovala 3,6-percentným tempom, o autá je menší záujem.

trhy, burza, akcie
Zdroj: Reuters

Automobilový priemysel, ktorý je ťahúňom nášho hospodárstva, sa v minulom roku mierne spomalil. Dôvodom bola príprava na výrobu nových modelov a rozširovanie kapacít.

Návrat k pozitívnym číslam mal nastať už začiatkom tohto roka, ako však ukazujú najnovšie údaje, zatiaľ sa tak zrejme nestalo. Podľa včera zverejnených údajov Štatistického úradu náš HDP rástol totiž v prvom štvrťroku rýchlosťou 3,6 percenta, čo je takmer rovnako ako koncom minulého roka. Celkovo má však v tomto roku dosiahnuť štyri percentá.

Ako zároveň upozorňujú analytici z Národnej banky Slovenska, pri medzikvartálnom porovnaní rast HDP nedosiahol hodnoty uvedené v poslednej predikcii.

Tie boli podľa hovorkyne inštitúcie Martiny Vráblik Solčányiovej založené práve na predpokladoch, že v automobilkách už od začiatku roka nabehne nová či rozšírená výroba. „Náš predpoklad o nábehu v jednej z existujúcich automobiliek sa pravdepodobne napĺňa, ale zvyšok exportu mohol byť ovplyvnený slabším zahraničným dopytom,“ spresnila.


Na ten poukázal aj makroekonomický analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, podľa ktorého by sa rast externého dopytu mal začať spomaľovať. „Viacero indikátoro

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.