Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 11:52

Slovensko zaznamenalo jeden z najprudších nárastov cien v EÚ, inflácia v eurozóne spomalila (+graf)

Inflácia eurozóny naďalej zostáva pod oficiálnym cieľom Európskej centrálnej banky, ktorý sa nachádza tesne pod dvoma percentami.

Slovensko zaznamenalo jeden z najprudších nárastov cien v EÚ, inflácia v eurozóne spomalila (+graf)
Zdroj: REUTERS/Ralph Orlowski

Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne v apríli spomalilo na 1,2 percenta z marcových 1,3 percenta. Potvrdili to dnes konečné údaje štatistického úradu Eurostat.

Inflácia tak naďalej zostáva pod oficiálnym cieľom Európskej centrálnej banky (ECB), ktorý sa nachádza tesne pod dvoma percentami.

ECB sa snaží infláciu aj hospodársky rast v eurozóne podporovať rekordne nízkymi úrokovými sadzbami a rozsiahlymi nákupmi dlhopisov. Od januára však mesačný objem nákupov dlhopisov znížila na 30 miliárd eur z predchádzajúcich 60 miliárd eur a teraz podľa agentúry Reuters diskutuje o úplnom ukončení nákupov.

Na aprílovom zasadnutí ECB podľa očakávaní ponechala svoje základné úrokové sadzby bez zmien a neprikročila ani k úprave programu nákupov cenných papierov. Potvrdila, že do konca septembra bude pokračovať v nákupoch dlhopisov v mesačnom objeme 30 miliárd eur. Zopakovala tiež, že je v prípade potreby pripravená tieto nákupy predĺžiť.

Spomedzi členských štátov EÚ zaznamenali v apríli medziročný pokles spotrebiteľských cien Cyprus (-0,3 percenta) a Írsko (-0,1 percenta). Nízku infláciu malo aj Portugalsko (0,3 percenta), Grécko (0,5 percenta) a Taliansko (0,6 percenta). Naopak, najprudšie stúpli ceny v Rumunsku (4,3 percenta), na Slovensku (tri percentá) a Estónsku (2,9 percenta).

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.