Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 14:10

Prisťahovalci zarábajú v hlavnom meste viac ako rodení Bratislavčania, ukázala analýza

Takzvaní "cpčkári" zarábajú viac ako domáci naprieč Slovenskom.

Strana, ktorá mala bod v programe: Smer
Rast minimálnej mzdy je agendou strany Smer, ktorá počas svojej druhej vlády viackrát skokovo zvýšila najnižšie platy. Od tohto roku vidia Slováci na výplatnej páske minimálne 405 eur mesačne. Plán Roberta Fica bol pritom zvýšiť minimálnu mzdu do roku 2020 na 500 eur. Firmy pri skokovom zvyšovaní mzdy upozorňovali na to, že môže viesť k vyššej nezamestnanosti. Odborník na zamestnanosť Michal Páleník v raste tejto mzdy zádrh nevidí, problém je podľa neho úplne inde. „Ak bude zvyšovanie na úrovni bežnej valorizácie, prečo nie. Oveľa dôležitejšie je však vynucovanie dodržiavania minimálnej mzdy. Keď aj v parlamente pracujú ľudia, ktorí zarábajú len jej zlomok, tak sa mi jej zvyšovanie zdá zbytočné.“

Inštitút finančnej politiky (IFP), ktorý funguje ako analytický útvar ministerstva financií vydal zaujímavú analýzu. Z nej vyplýva, že tí, ktorí sa rozhodnú vycestovať za prácou do hlavného mesta, zarobia v Bratislave viac, ako rodáci. Podľa IFP v priemere až o 19 percent.

"Ak sa v Bratislave zamestná niekto kto z nej pochádza, v priemere zarobí 1235 eur, resp. 1671 eur, ak má aj vysokoškolské vzdelanie," konštatuje inštitút. Ak sa však v Bratislave zamestná niekto, kto pochádza z iného kraja, zarobí v priemere až 1471 eur.

Rozdiel je ešte výraznejší pri vysokoškolsky vzdelaných ľuďoch. Tu takzvaní "CPčkári" zarobia ešte viac. "Vysokoškolsky vzdelaní zamestnanci prichádzajúci z východnejších krajov zarobia v Bratislave až 2077 eur, teda o 24 percent viac ako vysokoškoláci narodení v Bratislave," dodáva IFP. 

"Prisťahovalci" z iných krajov zarábajú viac ako domáci naprieč Slovenskom. V iných krajoch sú však rozdiely podľa IFP menšie. 

Zdroj: IFP

​Analytik INESSu Róbert Chovanculiak upozorňuje na to, že táto štatistika môže byť skresľujúca, keďže za prácou do Bratislavy neprichádza štandardná vzorka populácie. "Do Bratislavy prichádzajú hlavne produktívnejší ľudia do lepšie platených zamestnaní," vysvetľuje pre HN Chovanculiak. 

Tento faktor podľa analytika skresľuje príjem "cezpoľných" smerom nahor. Na druhú stranu pripomína, že medzi pôvodnými obyvateľmi Bratislavy sa nachádza štandardná vzorka populácie a teda aj tí, ktorí zarábajú menej.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.