Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.05.2018, 17:01

Švédsky Saab je pripravený vytvoriť na Slovensku 500 pracovných miest, má však podmienku

Na Slovensku môže vzniknúť podporné centrum pre lietadlá Gripen.

Švédsky Saab je pripravený vytvoriť na Slovensku 500 pracovných miest, má však podmienku
Zdroj: TASR

V prípade, že sa Slovensko rozhodne starnúce sovietske stíhačky Mig-29 nahradiť švédskymi strojmi Gripen od spoločnosti Saab, vznikne na slovensku 500 pracovných miest v rámci Centra podpory pre lietadlá Gripen (Gripen Support Centre). „Slovensko by tak malo možnosť posilniť svoje zbrojné a letecké podniky zapojením do aktivít podporného centra, ktoré vytvorí nové vysokokvalifikované pracovné miesta v rámci zbrojného priemyslu,“ tvrdí Jonas Hjelm, riaditeľ divízie spoločnosti Saab.

Kontrakt za miliardy

Aj otvorením servisného strediska sa švédsky výrobca snaží slovenský rezort obrany zaujať. Ide totiž o miliardový obchod a Saab a jeho Gripeny v ňom nie je sám. Druhým z favoritov je aj americký zbrojný gigant General Dynamics a jeho stíhačky F-16. Prípadný nákup amerických stíhačiek už medzitým dostal aj požehnanie amerického kongresu, ktorý musí predaje armádnej techniky americkej výroby tretím stranám vopred schváliť. Kontrakt s Washingtonom na nákup strojov by Slovensko vyšiel na viac ako 2,9 miliardy dolárov.

Že Slovensko bude rokovať o nákupe Gripenov, informoval minister obrany Peter Gajdoš ešte v septembri 2016:

​Saab uvádza, že nové podporné centrum by mohlo v konečnom dôsledku vygenerovať pre slovenskú ekonomiku prínos presahujúci 50 percent kontraktu so švédskym výrobcom. Saab má dokonca už vytypované spoločnosti na Slovensku, s ktorými by dokázala spolupracovať.

Slovenské Migy sa už dostávajú na hranicu svojej životnosti. Na Slovensko boli dodané medzi rokmi 1989 a 1996 a v súčasnosti už nestačia na plnenie niektorých štandardov Severoatlantickej aliancie.

Švédi v Česku, Američania v Poľsku

Slovensko sa podobne ako ďalšie krajiny Vyšegrádskej štvorky rozhodlo postupne modernizovať svoje vzdušné sily. Pre Gripeny sa v minulosti rozhodlo napríklad Maďarsko, ale aj susedné Česko, ktoré si ich dlhodobo prenajíma. Navyše si nimi aj zarába, keď v prípade potreby vysiela svojich pilotov strážiť vzdušný priestor Islandu.

Na druhú stranu americké F-16 slúžia v Poľsku. Keď sa Varšava rozhodovala pre ich nákup, s vlastnými ponukami prišiel nielen švédsky Saab s Gripenmi, ale aj francúzska firma Dassault s ich stíhačkami Mirage.

Slovenské vzdušné sily okrem stíhačiek obmieňajú aj väčšie stroje. Ruské Antonovy 24 a 26 len nedávno nahradila dvojica talianskych strojov C-27J Spartan od spoločnosti Alenia Aeronautica.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.