Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 00:00

Klienti bánk majú radi inovácie

Platby hotovosťou sú na Slovenskú stále populárne, hovorí v rozhovore HN člen Výkonného výboru Združenia pre bankové karty Patrick Melioris.

Klienti bánk majú radi inovácie
Zdroj: Pavol Funtál

Smart platby by mali byť budúcnosťou. Čo znamená platiť smart?
Spôsob platby je stále rovnaký, iba nástroje, ktorými sa bude realizovať, sa budú meniť a rozširovať. Dnes je najpoužívanejším spôsobom bezhotovostného platenia platobná karta a prevod na účet. Každé z týchto riešení v podstate využíva elektronický prevod peňazí od platiteľa k príjemcovi. Smart riešenia majú za cieľ ešte viac uľahčiť, zjednodušiť a zrýchliť tento proces. Teda aby občan nemusel vyberať kartu, ale iba priložiť prívesok alebo hodinky napríklad pri kúpe lístka. Alebo ak mesto zistí, že niekto už navštívil tri múzeá, tak mu na základe toho vie ponúknuť informácie aj o ďalších podobných atrakciách v meste alebo v okolí. A ak k tomu dokáže pridať nejakú výhodu, predpoklad návštevy ďalších atrakcií v meste sa zvýši. Z toho má výhody tak mesto, ako aj klient. A spokojný návštevník sa rád vracia na miesta, kde mal pozitívny zážitok alebo príjemné spomienky.


Sú naše najväčšie mestá, napríklad Bratislava a Košice, smart?
Nie len Bratislava a Košice, ale celé Slovensko je v popularite používania bezkontaktných platieb na čele rebríčka a aj platí, že naši spotrebitelia a klienti majú radi inovácie a aj ich radi používajú. Elektronické platenie za dopravu je už v prevádzke na Slovensku dlhší čas a napríklad integrovaná doprava v Bratislave umožňuje používať rovnaké médium na platbu vo vlakoch, v prímestskej aj mestskej doprave. S prichádzajúcimi inováciami a novinkami sa rozširuje ich používanie aj v ďalších oblastiach a neustále pribúdajú aj nové funkcie. Verím, že tento trend bude pokračovať.


Budeme v roku 2030 platiť v Bratislave už iba bezhotovostne?
Určite bude rásť podiel bezhotovostných platieb, aj vďaka prichádzajúcim novinkám, ako je PSD2, ktoré otvárajú ďalšie možnosti rozširovania. Na druhej strane, úplný zánik hotovosti

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.