Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 00:00

Benzín aj za 1,4 eura. Cena palív ide nahor

Takto pred rokom slovenskí motoristi tankovali benzín o 10 centov lacnejšie. Rastúcim cenám nahráva geopolitické napätie i nepriaznivý kurz eura oproti doláru.

Tankovanie, nafta, benzín
Zdroj: Reuters

Drahšej rope prajú v posledných dňoch a mesiacoch mnohé okolnosti. O prudkom zdražovaní sa hovorilo už mesiace dozadu, a to vtedy ešte nikto netušil, ako dopadnú rokovania Spojených štátov s Iránom. Faktorov, prečo môžeme hovoriť o 3,5-ročných maximách, je viac, a čoraz viac vplývajú aj na peňaženky motoristov. „Ceny ropy zaznamenávajú nové niekoľkoročné maximá. Na jednej strane je tu vysoký dopyt a na druhej rastúce geopolitické napätie, čo je kombinácia, ktorá signalizuje ďalší rast,“ tvrdí Stephen Brennock, analytik z maklérskej spoločnosti PVM Oil Associates v Londýne.

Benzín a nafta
Takto pred rokom bol benzín o 10 centov lacnejší a nafta medzičasom zdražela až o 13 centov. Súčasné zdražovanie sa nekončí. „Malo by pokračovať až do leta. Počas neho by cena mohla byť až o päť centov za liter vyššie oproti súčasnej úrovni,“ tvrdí analytik spoločnosti Finlord Boris Tomčiak. Aktuálna priemerná cena benzínu na Slovensku je na úrovni 1,34 eura a liter nafty sa pohybuje na úrovni 1,2 eura.

Ceny na slovenských pumpách však závisia aj od kraja. Napríklad benzín v hlavnom meste atakuje 1,4 eura. Podľa odborníkov sa ceny neupokoja, pokiaľ sa neupokojí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.