Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 00:00

Érsek láka súkromné firmy na krátke trate

Priestor pre súkromných dopravcov na Slovensku sa bude musieť zväčšiť. Analytik si myslí, že ministerstvo liberalizáciu dopravy komplikuje.

Arpád Érsek, MOST-HÍD

Národný dopravca na železniciach môže prísť o dominantné postavenie. Liberalizačné opatrenia Európskej únie prinútia štát od roku 2020 vyberať prevádzkovateľov dopravy výlučne transparentnou verejnou súťažou. Naše ministersto začalo v miernom predstihu. Záujemcov o trate Žilina - Rajec, Košice – Zvolen a Košice - Moldava nad Bodvou bude hľadať v celej Únií ešte skôr, než je to nutné. V Úradnom vestníku EÚ štát zatiaľ zverejnil oznámenie o zámere vypísať súťaž. Ak všetko pôjde podľa plánov, súťažiť sa bude v roku 2019. O úsek už prejavil záujem RegioJet s tým, že má vážne výhrady.

Konkurencia je potrebná
Železničnej doprave na Slovensku by prospelo silnejšie konurečné prostredie, myslí si europoslanec Ivan Štefanec. Aj preto v Bruseli podporil takzvaný „liberalizačný balíček“. Prístup slovenského ministerstva k plneniu jeho opatrení však považuje za absurdný. „Ak má niekto záujem o príchod investorov, musí prísť aj s adekvátnou ponukou,“ skonštatoval pre HN.


Ponuku prevádzkovať dotovanú trať nepovažuje za adekvátnu ani RegioJet. Z kľúčovej trasy Bratislava - Košice sa vlani stiahol, keď štát obnovil IC vl

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.