Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 00:00

Zmena klímy vyjde našich farmárov draho

Donedávna poistenie proti suchu ani neexistovalo. Klimatické zmeny však pre poisťovne aj farmárov všetko menia.

Zmena klímy vyjde našich farmárov draho
Zdroj: Reuters

Čoraz častejšie a čoraz ničivejšie. To sú dosahy klímy, ktoré sa už aj na Slovensku objavujú v čoraz väčšej miere. S prípadmi horúčavami a nedostatkami vlahy budú zápasiť najmä slovenskí farmári a poľnohospodárske družstvá. Problémy im nebude robiť iba neúroda a suchá, ale aj nedostupnejšia poistná ochrana. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav a Poštová banka. „Objem poistných škôd vlani celosvetovo vzrástol v porovnaní s dlhodobým priemerom o 170 percent a stal sa historicky najdrahším rokom. Ekonomické škody dosiahli 357 miliárd amerických dolárov a globálne poistné škody 134 miliárd dolárov,“ konštatujú v správe analytici banky.

Bojujú, ako vedia
S prichádzajúcimi problémami s poistením proti výkyvom počasia rátajú aj poľnohospodári. „Čiastočne ideme do rizika. Najmä po úrodne slabom roku si nedovolíme poisťovať celú výmeru. Samozrejme, pre nás nosné plodiny, ako sú cukrová repa, cibuľa, osivová kukurica, obilniny, poistiť musíme. Uvidíme, kam to porastie, no počítame s poistením aj pri zvýšených cenách za poistné,“ zareagoval pre HN agronóm Marcel Kúdela z poľnohospodárskeho družstva Blatné pri Senci.


Tvrdí, že v roku 2017 im prudko vzrástla škodovosť oproti predchádzajúcemu roku. „Naša poisťovňa nám zatiaľ nevie dať odhad cien pre nasledujúce roky. Veríme v lepší priebeh počasia v tomto roku, a tým aj zachovanie vý

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.