Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.05.2018, 12:11

Počet nových spoločností začal klesať, sme na tom však lepšie ako Česko

Od roku 2015 ide o prvý kvartálny pokles, kedže minuloročné prvé tri mesiace roka boli čo sa týka zakladania nových spoločností doposiaľ najsilnejšie. 

firmy, biznis, meeting
Zdroj: Dreamstime

Slovenskí podnikatelia prejavili menší záujem o zakladanie nových firiem ako pred rokom. V prvom kvartáli vzniklo na Slovensku 5673 spoločností, čo je o 207 (takmer štyri percentá) firiem menej, ako tomu bolo v rovnakom období pred rokom, píše sa v analýze poradenskej spoločnosti Bisnode.       

„Slovenskej ekonomike sa dobre darí, čo potvrdili aj minuloročné čísla. Podnikatelia vlani založili viac ako 20 tisíc firiem, išlo pritom o rekordné výsledky za posledné roky. Prvý kvartál tohto roka ukázal na veľmi mierny pokles, no ešte stále môžeme hovoriť, že slovenská ekonomika je na vrchole,“ hodnotí štatistiky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

V prvom kvartáli tohto roka vzniklo 5673 nových firiem (akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzením), zatiaľ čo v rovnakom období pred rokom to bolo 5880, teda o 207 firiem viac. 

Od roku 2015 ide o prvý kvartálny pokles, kedže minuloročné prvé tri mesiace roka boli čo sa týka zakladania nových spoločností doposiaľ najsilnejšie.       

Horšia situácia je u západných susedov. „V Českej republike je medziročný pokles výraznejší. Tu došlo k poklesu až na úrovni 13 percent, môžeme hovoriť o tom, že zakladanie nových firiem v Česku zrejme narazilo na svoj strop,“ dodala Petra Štěpánová z Bisnode.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 261 937 firiem, z toho 254 449 spoločností s ručením obmedzeným a 7 488 akciových spoločností. Najviac nových firiem vzniklo v Bratislavskom kraji (1 770), najmenej v Trenčianskom kraji (401), uvádza analýza. 

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.