Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2018, 00:00

Strach z nariadení Národnej banky o hypotékach narastá

Podľa Realitnej únie Slovenskej republiky je súčasný záujem o hypotéky extrémny.

Národná banka Slovenska

Slováci sa snažia využiť posledné chvíle pred sprísnením podmienok na financovanie nehnuteľností. Od prvého júla totiž ľudia nebudú môcť získať peniaze na celú sumu hodnoty bývania a maximálny dlh bude osemnásobok ročného čistého príjmu. Bankári však tvrdia, že na paniku dôvod nie je.


Podľa Realitnej únie Slovenskej republiky je súčasný záujem o hypotéky extrémny. Spôsobuje ho práve strach zo sprísňovania podmienok zo strany Národnej banky Slovenska. Obavy potvrdzuje aj výkonný riaditeľ Finančného kompasu Maroš Ovčarik. „Cítiť paniku hlavne v niektorých skupinách potenciálnych klientov,“ tvrdí Ovčarik. Podľa neho ide najmä o ľudí s jedným príjmom, rozvedených a slobodných.

Dôvodom je najmä ohraničenie výšky maximálneho dlhu. Keď si totiž jednotlivec chce požičať peniaze od banky na svoju nehnuteľnosť, v prípade čistého príjmu tisíc eur mu banka bude môcť poskytnúť najviac 96-tisíc eur. „Druhou skupinou sú živnostníci a konatelia v spoločnostiach s ručením obmedzením. Mnoho z nich totiž neprizná všetky svoje príjmy a limit osemnásobku ročného príjmu preto môže byť problém,“ dodáva Ovčarik.


Banky sa líšia
„V uplynulých týždňoch sme zaznamenali vyšší záujem o úvery na bývanie a klienti sa zároveň častejšie informujú o nových pravidlách pre získanie úverov, ktoré budú platné od leta,“ tvrdí hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.


Nie všetky banky však majú rovnakú skúse

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.